Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Nerw trójdzielny – objawy, przyczyny, leczenie

Nerw trójdzielny to zespół nagłych i krótkich napadów bólu. Nerw trójdzielny dotyczy nerwu czaszkowego, który jest największy. Nerwobóle nerwu trójdzielnego mogą pojawiać się jednorazowo, ale mają także tendencję do nawracania. Jakie są najczęstsze objawy nerwu trójdzielnego? Jakie są przyczyny pojawiania się nerwu trójdzielnego i jak wygląda leczenie tego typu nerwobólu?

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

spis treści

1. Objawy nerwu trójdzielnego

Objawy nerwu trójdzielnego pojawiają się nagle i nie można ich w żaden sposób przewidzieć ani się na nie przygotować. Ból jest tak silny, że przez niektórych jest odczuwalny, jak odczucie po porażeniu piorunem. Nerw trójdzielny dotyczy nerwu czaszkowego, zatem odczuwalny ból może pojawić się na połowie twarzy, ale również atakuje punktowo – okolice zatok nosowych, okolice oka, okolice żuchwy. Kiedy ból spowodowany nerwem trójdzielnym pojawi się w okolicach żuchwy, odczucie przypomina nagły ból zęba.

Nerwoból nerwu trójdzielnego najczęściej pojawia się w ciągu dnia. Schorzeniu może towarzyszyć katar, ślinotok, łzawienie, skurcz twarzy, zaburzenie słuchu i zaburzenie smaku.

Nerw trójdzielny to zespół nagłych i krótkich napadów bólu i dotyczy nerwu czaszkowego.
Nerw trójdzielny to zespół nagłych i krótkich napadów bólu i dotyczy nerwu czaszkowego.

2. Przyczyny nerwu trójdzielnego

Przyczyny nerwu trójdzielnego mogą być spowodowane uciskiem, zapaleniem, uszkodzeniem nerwu, albo być samoistne – bez konkretnej przyczyny. Istnieją przypadki, gdy bóle nerwu trójdzielnego pojawiają się regularnie przez kilka tygodni, a następnie ustępują, aby pojawić się ponownie. Niekiedy nerwobóle tego rodzaju pojawiają się w określonym sezonie. Bardzo typową porą roku na pojawianie się nerwobólu nerwu trójdzielnego jest zima.

Sygnał wysyłany przez nerw jest bardzo gwałtowny. Pamiętajmy, że nerwy są stworzone, aby przewodzić sygnały w obrębie całe organizmu. W chwili kiedy to on ulega uszkodzeniu, daje nam informację – niezwykle odczuwalną, że coś się z nim dzieje. Po wystąpieniu pierwszych, niepokojących objawów nerwobólu nerwu trójdzielnego, wskazana jest szybka konsultacja ze specjalistą w celu wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia. 

Zobacz także:

3. Leczenie

Leczenie nerwu trójdzielnego polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto również poszukać przyczyny pojawienia się nerwobólu nerwu trójdzielnego. Maści rozgrzewające, ciepłe kąpiele i masaże mogą również złagodzić nagły ból. W leczeniu nerwu trójdzielnego pomocne może się okazać przyjmowanie witamin z grupy B. Jeżeli środki farmakologiczne nie pomagają i ataki bólu wciąż występują, wówczas konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Zabieg polega na blokowaniu nerwów lub odsunięciu naczynia, które uciska nerw trójdzielny. Po jego wykonaniu dolegliwości zazwyczaj w całości ustępują a nerw trójdzielny nie objawia się silnym bólem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza