Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nefrologia - zadania, choroby nerek i układu moczowego, objawy chorób nerek, metody leczenia

Nefrologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nerek i układu moczowego, które są leczone nieinwazyjnie. Do lekarza nefrologa wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

spis treści

1. Zadania nefrolofii

Podstawowe zadanie nefrologii to stawianie właściwej diagnozy. Nefrolog rozpoznaje chorobę oraz podejmuje decyzje w sprawie leczenia. Pacjenci ze schorzeniami nerek mogą być pod opieką nefrologa, albo zostać skierowani do leczenia przez lekarza urologa. Zazwyczaj dzieje się tak w chwili gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

2. Choroby nerek i układu moczowego

Nefrologia zajmuje się leczeniem zarówno wad wrodzonych jak i nabytych. Choroby, jakimi zajmuje się nefrologia, to m.in. kamica moczowa, nefropatia, zakażenie układu moczowego, białkomocz, krwiomocz, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, a także choroby nowotworowe dotykające układu moczowego.

Nefrolog opiekuje się także pacjentami, którzy czekają na przeszczep nerki.

Jak rozpoznać ból nerek?
Jak rozpoznać ból nerek? [6 zdjęć]

Kłuje cię w boku. Nie jesteś pewien, czy to kręgosłup, czy mięśnie. To pewnie nerki – myślisz. Przyczyn

zobacz galerię

3. Objawy chorób nerek

Objawy, z jakimi spotyka się nefrologia to bóle, które najczęściej objawiają się w kamicy nerkowej, krwiomocz, krwinkomocz, białkomocz, obrzęk wokół oczu, pieczenie i bolesność przy oddawaniu moczu, częstomocz, mocz o zapachu amoniaku, nadciśnienie, problemy z pracą nerek.

Zdarza się, że choroby nerek, szczególnie w początkowej fazie nie dają żadnych objawów i dolegliwości. O chorych nerkach może świadczyć zmęczenie i oddawanie moczu w nocy.

4. Metody diagnozowania i leczenia w nefrologii

Zanim udamy się do nefrologa warto mieć ze sobą odpowiednie badania. Najczęściej wymaganymi podczas pierwszej wizyty u nefrologa badaniami są:

• Morfologia • Badanie ogólne moczu](https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu • Mocznik • Kreatynina • Jonogram • Poziom glukozy • USG układu moczowego z oceną wielkości nerek

Zobacz także:

Terapia w nefrologii opiera się na dobraniu właściwych leków. Polepszeniem stanu pacjenta może być także zastosowanie odpowiedniej diety i zmian w nawykach żywieniowych.

Nefrolog może skierować pacjenta na inne specjalistyczne badania takie jak: urografia (RTG układu moczowego po podaniu kontrastu), USG czy scyntygrafia (badanie z wykorzystaniem gammakamery i izotopu, który jest śledzony przez komputer.)

Jeżeli stan zdrowia nie ulega poprawy za pomocą tych metod leczenia nefrolog może zlecić dializę nerek. Wyróżniamy trzy rodzaje dializ:

• Dializa otrzewnowa • Hemodializa • Plazmafereza

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza