Trwa ładowanie...

Nefrolog – opis, wizyta lekarska, badania

Nefrolog to lekarz specjalizujący się we leczeniu chorób nerek oraz pozostałych elementów układu moczowodowo-pęcherzowego. Wizyta u nefrologa jest wskazana między innymi wtedy, gdy pojawią się zaburzenia w oddawaniu moczu lub duże problemy z nadciśnieniem. Schorzenia nerek przynajmniej w pierwszej fazie choroby mogą przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie by wiedzieć, kiedy należy szukać pomocy u nefrologa.

Zobacz film: "Badanie moczu na krew"

spis treści

1. Kto to jest nefrolog

Nefrolog specjalizuje się głównie w schorzeniach nerek. W odróżnieniu od urologa, który zajmuje się przede wszystkim leczeniem inwazyjnym, nefrolog opiera się na leczeniu zachowawczym. Leczenie tego typu wykorzystuje środki farmaceutyczne oraz inne metody nieinwazyjne na przykład zmianę nawyków żywieniowych. Niestety w przypadku niewydolności nerek takie leczenie jest niewystarczające. Dlatego Nefrolog w takiej sytuacji jest zmuszony włączyć terapię nerkozastępczą.

Najczęstszymi przyczynami niewydolności nerek są zazwyczaj: kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek oraz cukrzyca. Leczenie nerkozastępcze polega na regularnym wykonywaniu dializ a następnie przeszczepie nerek. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nefrolog zajmuje się również leczeniem nadciśnienia tętniczego które jest następstwem schorzeń nerek.

Zaskakujące objawy chorób nerek
Zaskakujące objawy chorób nerek [5 zdjęć]

W naszym kraju coraz więcej osób zmaga się z chorobami nerek. Szacuje się, że obecnie jest to ok. 4,5...

zobacz galerię

2. Kiedy iść do nefrologa

Do nefrologa powinny udać się osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy jak:

 • obrzęki w okolicy stóp rąk oraz stawów skokowych;
 • opuchnięte oczy;
 • pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu;
 • częste oddawanie moczu;
 • oddawanie moczu w nocy;
 • ciemny mocz;
 • krwiomocz;
 • mętny mocz o zapachu amoniaku;
 • ból poniżej linii żeber o stałym natężeniu;
 • wysokie ciśnienie krwi.

Dość często niestety choroby nerek przebiegają na początku w sposób bezobjawowy lub łagodny. Pierwszymi symptomami, które powinny nas zaniepokoić są nocne oddawanie moczu oraz chroniczne zmęczenia.

3. Badanie u nefrologa

Nefrolog jest lekarzem specjalistą, więc aby się do niego dostać należy dysponować odpowiednim skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście taka procedura obowiązuje, jeśli do nefrologa udajemy się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Do gabinetu prywatnego można udać się w każdej chwili, w takiej sytuacji nie trzeba dysponować skierowaniem. Za taką konsultacje trzeba jednak zapłacić z własnej kieszeni.

Niezależnie od tego, do jakiego gabinetu się udamy zawsze należy pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich wyników wcześniej wykonanych badań. Dla nefrologa zazwyczaj są istotne takie badania jak: badanie ogólne moczu, morfologia krwi, kreatynina, mocznik, poziom glukozy oraz jonogram. W celu pogłębienia diagnostyki nefrolog zazwyczaj zaleca wykonanie USG nerek.

Chorobami, którymi najczęściej zajmuje się nefrolog są: kamica moczowa, zapalenie dróg moczowych, nowotwory dróg moczowych, zespół nerczycowy oraz niewydolność nerek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza