Trwa ładowanie...

Naukowcy znaleźli w mumii ślady nowotworu

Myślisz, że nowotwory to choroba współczesnych czasów? Okazuje się, że to nie do końca prawda, chociaż to obecne realia stwarzają większe ryzyko zachorowania na nie. Eksperci z Crouse Hospital w Nowym Jorku zmiany nowotworowe znaleźli u mumii sprzed 2 tys. lat.

1. Mumia z nowotworem

Współczesna medycyna potrafi zadziwiać. Niedługo standardem będzie drukowanie trójwymiarowe narządów, profilowane leczenie nowotworów, coraz więcej wiemy też o diagnostyce chorób serca.

Nadal jednak nie mamy wiedzy, na co umierali nasi przodkowie sprzed setek lat. Z pomocą przychodzi tutaj specjalistyczne skanowanie.

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

Naukowcy zdiagnozowali raka u mężczyzny sprzed 2 tysięcy lat
Naukowcy zdiagnozowali raka u mężczyzny sprzed 2 tysięcy lat (YouTube.com)

Eksperci z Crouse Hospital postanowili zbadać przyczynę zgonu zmumifikowanego mężczyzny, którego ciało zostało znalezione w jednym z egipskich grobowców. Mężczyznę, któremu nadano przydomek Hen, udało się zdiagnozować. Lekarze stwierdzili, że zmarł na raka.

"Na jego kości strzałkowej w podudziu znaleźliśmy guz" - wyjaśnia w rozmowie z "New York Post" dr Mark Levinsohn z Crouse Hospital. "Miał wszystkie cechy nowotworu złośliwego, w dodatku takiego, który nawet teraz występuje dość rzadko" – dodaje.

Zobacz także:

Na podstawie badań naukowcy są w stanie postawić diagnozę, ale nie mogą wyjaśnić, co było przyczyną choroby. Można tylko domyślać się, czy mężczyzna umarł bezpośrednio wskutek nowotworu, czy np. w czasie operacji.

Jedno jest pewne. Starożytni Egipcjanie nie mieli pojęcia o tym, czym jest nowotwór, nie znali metod walki z nim. Istnieją jednak dowody na to, że już w tamtych czasach wykonywano prymitywne operacje chirurgiczne.

2. Kolejne badania

Mumia imieniem Hen została przebadana już po raz drugi. Wcześniejsze analizy pochodzą z 2006 roku. Ówczesna medycyna nie potrafiła jednak w pełni zdiagnozować choroby. "Od tego czasu sprzęt bardzo się zmienił" - zauważa Levinsohn. "Wcześniej badaliśmy Hena 16 detektorami. Teraz mamy ich 320. Istnieje więc pewność, że zmarł na raka" - dodaje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza