Trwa ładowanie...

Naukowcy z Cambridge odkryli, kiedy jesteśmy najbardziej wypoczęci

Naukowcy z Cambridge sprawdzili, w którym dniu tygodnia jesteśmy najbardziej wypoczęci i wyspani. Okazało się, że najlepsze samopoczucie mamy w środku tygodnia.  

Noc z wtorku na środę jest przez badaczy uważana za najspokojniejszą w tygodniu. Większość osób nie sięga wtedy po alkohol, ponieważ następnego ranka trzeba iść do pracy. To także dzień, w którym najczęściej jemy posiłki w domu, więc ryzyko zatrucia czy niestrawności z powodu przejedzenia jest niskie.

Badaniu poddano 5000 osób, którym mierzono tętno. Przez trzy doby monitorowano także pracę serca. W trakcie eksperymentu wykazano, że chociaż sen z wtorku na środę nie jest najdłuższy, to najbardziej regeneruje organizm.  

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Okazuje się, że najbardziej regeneruje nas sen z wtorku na środę
Okazuje się, że najbardziej regeneruje nas sen z wtorku na środę (123rf)

Tym samym badacze obalili mit, że to w weekend możemy odespać i nabrać sił. Niestety, wyniki pokazały, że śpimy wtedy o 30 minut dłużej, ale nie oznacza to wcale, że lepiej.

Sen na początku tygodnia jest zdrowszy, ponieważ charakteryzuje się optymalnym poziomem ciśnienia we krwi. Dzięki temu serce bije prawidłowo i nie mamy objawów stresu. Regeneracja podczas piątkowej nocy wynosi 48,7 proc., natomiast noc z soboty na niedzielę odżywia ciało w 48 proc. Dla porównania – noc z wtorku na środę przynosi aż 55,1 proc. ukojenia.

Kobiety śpią średnio 7 godzin 34 minuty - o 11 minut dłużej niż mężczyźni. Panowie jednak sypiają spokojniej - aż 54,5 proc. śpi twardym snem. Eksperci sugerują, że wydłużony stan czuwania u kobiet jest związany z ciągłym lękiem o zdrowie dzieci czy pracę zawodową. Bezpośredni wpływ mają także zaburzenia hormonalne, które zakłócają spokojny wypoczynek.

Badaniem snu zajęto się również w Finlandii. Eksperci są zdania, że sen w poniedziałkową noc również przynosi wiele plusów. Z obserwacji wynika, że jesteśmy wtedy... piękniejsi i wyglądamy młodziej!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Znaczenie snów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza