Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Więcej snu w weekend zapobiega cukrzycy

Naukowcy odkryli dobry powód, aby przedłużyć sobotnie czy niedzielne lenistwo. Nowe badania wykazują, że więcej snu w weekend zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Zobacz film: "Co powienien wiedzieć chory na cukrzycę?"

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago postanowili zbadać wpływ snu na ryzyko cukrzycy, zmieniając nawyki związane ze snem u 19 zdrowych mężczyzn. Podczas pierwszej sesji grupie pozwolono spać 8,5 godziny przez cztery dni. Podczas drugiej sesji uczestnicy badania spali 4,5 godziny co noc przez cztery dni. Po okresie z małą ilością snu uczestnicy badania mogli przez dwa dni spać dłużej.

Następnie zbadano ich wrażliwość na insulinę, która jest wskaźnikiem ryzyka cukrzycy. Naukowcy odkryli, że po czterech nocach z niedostateczną ilością snu, wrażliwość na insulinę spadła o 23 proc., a ryzyko cukrzycy wzrosło o 16 proc. Po dwóch dniach, w których badani się wyspali, parametry wróciły do normy.

Reakcja metaboliczna na dodatkową ilośc snu, zdaniem naukowców, jest bardzo interesująca. Pokazuje, że młode, zdrowe osoby, które sporadycznie niedosypiają podczas tygodnia, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, odsypiając w weekend.

Autorzy badania podkreślają jednak, że nie można badań traktować ostatecznie, ponieważ zostały przeprowadzone na małej grupie zdrowych, szczupłych mężczyzn, a schemat snu był stosowany jedynie przez odpowiednik jednego roboczego tygodnia.

Co więcej, dieta uczestników badania była kontrolowana, podczas gdy osoby pozbawione snu na dłuższy czas często spożywają produkty o dużej zawartości tłuszczu i cukru. Mimo wszystko badania wskazują, jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia ilość snu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza