Trwa ładowanie...

Naukowcy pracują nad nowym, bezpiecznym lekiem na ból i swędzenie

Naukowcy zidentyfikowali nowy związek, który łagodzi ból i swędzenie. W nowym badaniu, naukowcy z uczelni Florida The Scripps Research Institute zidentyfikowali możliwego kandydata na lek, który hamuje ból i świąd.

1. Mniej uzależniający lek

Ich nowe odkrycie, w dłuższej perspektywie, zmniejsza także ryzyko nadużywania narkotyków i niweluje najczęstsze skutki uboczne - otępienie i niepokój, które występują w przypadku leków przeznaczonych do kierowania receptorami opioidowymi układu nerwowego.

"Najistotniejszym aspektem badań jest to, że w związku, który odkryliśmy, triazol 1,1, możemy zachować cechy innych receptorów opioidowych kappa, używanych przy leczeniu świądu i bólu, unikając jednocześnie skutków ubocznych: euforii związanej z narkotycznymi opioidami i dysforii " - powiedziała profesor Laura Bohn, główna autorka nowego studium.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Science Signaling”.

Może już niedługo lekarze wprowadzą nowe, bezpieczne leki, łagodzące przewlekły ból
Może już niedługo lekarze wprowadzą nowe, bezpieczne leki, łagodzące przewlekły ból (Shutterstock)

Receptory opioidowe kappa pomagają regulować uwalnianie neuroprzekaźnika - dopaminy. Efekty tych leków okazały się obiecujące i są one rozważane jako kandydaci na środki terapeutyczne, z uwagi na ich skuteczność w leczeniu przewlekłego świądu i łagodzeniu bólu.

W przeciwieństwie do opioidowych środków odurzających, których celem są inne receptory opioidowe, związki te nie  zwiększają ryzyka przedawkowania; jednak mogą one wyczerpywać podaż dopaminy w organizmie i przez to powodować zaburzenia nastroju, skutki uboczne, które ograniczają kliniczny rozwój takich terapii.

Laboratorium Bohn jest pionierem koncepcji, że receptory opioidowe kappa mogą być dostrojone do konkretnych preferencji  i mogą uaktywnić pewne ścieżki.

Zobacz także

2. Bez niepożądanych efektów

W nowym badaniu naukowcy porównywali to, jak zachowuje się triazol 1.1. w porównaniu do „tradycyjnych” środków stosownych do leczenia bólu, czyli receptorów opioidowych kappa.

Badacze odkryli, że triazol 1,1 rzeczywiście może obejść dwa efekty uboczne, obecne we wcześniej opracowanych związkach,  bez obniżenia poziomu dopaminy, oraz bez właściwości związanych z dysforią i sedacją.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

"Mamy coraz więcej dowodów, że działanie przeciwbólowe może być oddzielone od środków uspokajających i efekty dysforii można wykluczyć poprzez zmianę sposobu, w jaki lek angażuje receptory" – mówi  Tarsis Brust, główny autor badania.

Bohn powiedział, że nowe odkrycia jasno pokazują, że strategia rozwoju alternatyw dla receptorów opioidowych kappa oferuje obiecujący, nowy sposób leczenia bólu i uporczywego swędzenia, bez ryzyka przedawkowania i uzależnień.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza