Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

EVALI - nowa choroba płuc wywołana wapowaniem. Naukowcy pokazują zdjęcia uszkodzonych organów

Naukowcy opublikowali zdjęcia płuc wykonane u nastolatków, którzy wcześniej wapowali. U wszystkich stwierdzono rozwój EVALI, czyli nowej choroby płuc wywołanej przez e-papierosy. Lekarze uważają, że skany mogą być cenną wskazówką, która pokaże, jak dokładnie przebiega rozwój choroby.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. Zdjęcia pokazują, jak wapowanie niszczy płuca

Zdjęcia opublikowane przez naukowców pokazują uszkodzenia płuc spowodowane przez wapowanie. Wszystkie wykonano u pacjentów, którzy mieli od 13 do 18 lat. Większość z nich skarżyła się na podobne objawy z zakresu układu oddechowego. Mieli kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej.

Płuca 16-letniego chłopca, kóry wapował przez dwa lata. Widać przestrzenie wypełnione substancją, zazwyczaj ropą, krwią lub wodą
Płuca 16-letniego chłopca, kóry wapował przez dwa lata. Widać przestrzenie wypełnione substancją, zazwyczaj ropą, krwią lub wodą (Radiological Society of North America)

Lekarze podkreślają, że na skanach widać wyraźnie, w jaki sposób e-papierosy zniszczyły ich płuca. U wielu chorych można było zaobserwować zgrubienia tkanek i obecność płynu wypełnionego krwią lub ropą. Zdaniem radiologów te zdjęcia mogą być wytyczną dla lekarzy, która pomoże im szybciej zdiagnozować rozwój EVALI.

Zobacz także: Vaping zniszczył mu płuca. Potrzebny był przeszczep

2. EVALI - nowa choroba płuc wśród nastolatków

Do tej pory tylko w Stanach Zjednoczonych odnotowano 2807 przypadków zachorowania na EVALI, czyli nową chorobę płuc spowodowaną przez palenie e-papierosów. 68 osób zmarło. Lekarze szacują, że aż 15 proc. chorych to były osoby poniżej 18. roku życia.

Skan płuc 16-letniej dziewczynki, która wapowała przez rok
Skan płuc 16-letniej dziewczynki, która wapowała przez rok (Radiological Society of North America)

W Stanach Zjednoczonych e-papierosy są obecnie najczęściej używanym wyrobem tytoniowym wśród młodzieży. Wiele osób nadal traktuje je jako bezpieczniejszą alternatywę dla zwykłych papierosów.

"Ta populacja jest szczególnie podatna na używanie papierosów elektronicznych, jak również jest mocniej narażona na konsekwencje ich używania, które mogą zagrażać ich życiu" - mówi dr Maddy Artunduaga, radiolog dziecięcy z UT Southwestern Medical Center.

Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce?
Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce? [7 zdjęć]

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii dostają szansę, żeby kupować papierosy elektroniczne z refundacją. Wystarczy

zobacz galerię

Udowodniono, że wdychanie substancji zawartych w aerozolu do e-papierosów przyczynia się do uszkodzenia układu oddechowego. Zmiany, które wywołują w płucach są ogromne.

Zobacz także: Najmłodsza ofiara wapowania. Zmarł 15-latek z Teksasu

3. E-papierosy wywołują objawy przypominające zatrucie

EVALI objawia się przede wszystkim dusznościami i kaszlem, które sygnalizują zaburzenia ze strony układu oddechowego. U wielu pacjentów dodatkowo zaobserwowano objawy charakterystyczne dla zatrucia, takie jak wymioty, nudności, biegunka albo ból brzucha. Cześć z nich skarżyła się też na gorączkę, dreszcze, spadek masy ciała i zmęczenie.

Obraz płuc 17-letniego chłopca. Pacjent przez 8 dni cierpiał na wymioty i gorączkę
Obraz płuc 17-letniego chłopca. Pacjent przez 8 dni cierpiał na wymioty i gorączkę (Radiological Society of North America)

Choroba została po raz pierwszy rozpoznana w USA w sierpniu 2019 r. Naukowcy wciąż nie są w stanie wyjaśnić, w jaki sposób dokładnie przebiega i które związki zawarte w e-papierosach odpowiadają za jej rozwój. Opublikowane właśnie skany płuc chorych dzieci mogą stanowić dla lekarzy wskazówkę, która pomoże szybciej wykryć chorobę. Badania sugerują, że liczba amerykańskich nastolatków, którzy zaczynają wapować w wieku 14 lat lub nawet wcześniej, potroiła się w ciągu ostatnich pięciu lat.

Z danych GIS wynika, że e-papierosy stanowią też duży problem w Polsce. 30 proc. nastolatków deklaruje, że regularnie pali e-papierosy, a 60 proc. że spróbowało ich choć raz.

Zobacz także: E-papierosy mogą powodować śmierć i choroby płuc. Sześć osób nie żyje, kilkaset w szpitalach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza