Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Naukowcy po raz pierwszy odkryli związek między endometriozą a rakiem

Endometrioza jest nieuleczalnym stanem, w którym tkanka wyrasta poza macicę, powodując silny ból brzucha, wymioty, zaburzenia pracy jelit i dróg moczowych. Choroba może nawet doprowadzić do bezpłodności kobiety.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Nawet milion kobiet w Polsce może cierpieć z powodu endometriozy"

To choroba bardzo powszechna. Zmaga się z nią wiele sławnych kobiet, w tym Lena Dunham, Julianne Hough, Susan Sarandon, Whoopi Goldberg, a podobno nawet Hillary Clinton.

Obecnie naukowcy twierdzą, że znaleźli geny związane z rakiem w próbkach komórek endometriozy. Uważają, że to pierwsze badanie naukowe wykazujące, że ta choroba może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Eksperci z Johns Hopkins Medicine i University of British Columbia uważają, że identyfikacja tych mutacji pomoże lekarzom zdecydować o planach leczenia pacjentów z endometriozą.

Naukowcy po raz pierwszy odkryli geny odpowiedzialne za chorobę nowotworową w próbkach endometriozy
Naukowcy po raz pierwszy odkryli geny odpowiedzialne za chorobę nowotworową w próbkach endometriozy (Shutterstock)

Ie-Ming Shih, profesor ginekologii w Johns Hopkins, powiedział, że odkrycie jest pierwszym krokiem w opracowaniu systemu klasyfikacji endometriozy opartego na genetyce, aby lekarze mogli rozpoznać, które formy zaburzenia mogą wymagać bardziej agresywnego leczenia, a które nie.

Ten postęp jest kamieniem milowym dla specjalistów medycznych, którzy nadal próbują odkryć, co dokładnie powoduje chorobę nowotworową.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Endometrioza powstaje, gdy komórki prawidłowo znajdujące się w nabłonku macicy łączą się z innymi częściami okolicy miednicy, powodując bliznowacenie i stan zapalny. Często wywołuje to silny ból.

Otwarcie o chorobie mówi Lena Dunham, scenarzystka i aktorka. Znalazła się w szpitalu po gali Met zaledwie kilka tygodni temu z powodu powikłań po piątym zabiegu endometriozy. Powiedziała wówczas, że kobiety walczące z endometriozą nie są słabe. Wręcz przeciwnie. Aktorka uważa, że są silniejsze, bo żyją normalnie pomimo leczenia i dbają o rodziny, nawet gdy nie mają siły, aby zadbać o siebie.

Tancerka Julianne Hough powiedziała o swojej walce i dołączyła do kampanii rozpowszechniającej wiedzę na temat tej choroby, którą wiele kobiet bagatelizuje, uznając ją za wyjątkowo silny przypadek PMS. Miała zaledwie 15 lat, gdy zaczęła swoją karierę jako profesjonalna tancerka i to właśnie wtedy zaczęła odczuwać symptomy, ale uznała je za normalny element bycia kobietą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Hough doświadczała silnych bólów miednicy, które bardzo ją osłabiały. Kompletnie nie zdawała sobie jednak sprawy, że może to być coś groźnego. Bóle przypominały bowiem to, z czym większość kobiet zmaga się przed okresem.

I tak faktycznie jest. Jednak ta krew nie ma ujścia i dochodzi do stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia tkanki. Stan ten nasila się z upływem czasu. Z każdym miesiącem tkanka endometrium jest coraz bardziej podrażniona i obrzęknięta. W rezultacie kobiety doświadczają ogromnego bólu każdego miesiąca, również podczas owulacji. Z tego powodu endometrioza jest nadal źle diagnozowana, ponieważ lekarze często uznają miesiączkę za przyczynę bólu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza