Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Naukowcy opracowali nową terapię, która całkowicie usuwa wirus HIV z krwi

Zespół brytyjskich naukowców z pięciu wiodących uczelni w kraju ma nadzieję, że dokonali niemożliwego – stworzyli pierwsze powtarzalne **lekarstwo na HIV.**

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Eksperymentalna terapia to szansa dla osób zakażonych wirusem HIV, które nie będą musiały już łykać leków
Eksperymentalna terapia to szansa dla osób zakażonych wirusem HIV, które nie będą musiały już łykać leków (123RF)

1. Eksperymentalna metoda daje wielkie nadzieje

Jak zgłasza The Sunday Times, naukowcy rozpoczęli badania kliniczne, w czasie których będą sprawdzać eksperymentalną terapię, mającą na celu całkowite wyeliminowanie wirusa HIV z organizmu człowieka. W badaniu wzięło udział 50 osób, a wczesne wyniki są bardzo zachęcające.

We krwi pierwszego pacjenta,  44-letniego Brytyjczyka, pracownika opieki społecznej, po zastosowania leczenia nie da się wykryć obecności wirusa HIV. Jednak ustalenie, czy ten efekt jest spowodowany działaniem terapii, zajmie naukowcom kilka miesięcy, zaś przez kilka lat będą musieli robić dodatkowe badania, by mieć całkowitą pewność.

„To jedna z pierwszych poważnych prób całkowitego wyleczenia HIV. Badamy realną możliwość pozbycia się tego wirusa. Wyzwanie jest ogromne i to dopiero początek, ale postępy są nadzwyczajne” - mówi Mark Samuels, dyrektor National Institute for Health Research Office for Clinical Research Infrastructure.

Terapia jest rezultatem strategii leczenia, długo opracowywanej przez naukowców zajmujących się HIV, znanej również jako „shock and kill" (wstrząśnij i zabij) albo „kick and kill” (kopnij i zabij). Naukowcy poszukiwali substancji chemicznych, mogących obudzić uśpione ślady infekcji HIV, które były ukryte przez konwencjonalną terapię antyretrowirusową (ART).

Chociaż ART obecnie pozwala nosicielom wirusa żyć prawie normalnie, drastycznie zmniejszając ilość wirusa w organizmie, leczenie jest ciągłym obciążeniem – chwilę po tym, jak pacjent przestanie stosować ART, ukryte zbiorniki HIV budzą się i na nowo rozpoczynają masową produkcję.

2. Usunąć wirusa z organizmu raz na zawsze

Dwuetapowa terapia opracowana przez badaczy wprowadza lek o nazwie Vorinostat, który był wykorzystywany w laboratoriach, aby zmusić limfocyty-T zainfekowane ukrytym wirusem do wyrzucenia białek wirusowych przez ich zewnętrzne powłoki. Zmusiło to HIV do ujawnienia się – jest nadzieja, że ten efekt sprawi, że system odpornościowy wraz z ART usuną wirus z organizmu raz na zawsze.

ZOBACZ TAKŻE

„Metoda jest specjalnie zaprojektowana po to, by oczyścić organizm ze wszystkich wirusów HIV, również z tych uśpionych” - mówi profesor Sarah Fidler, lekarz specjalista z Imperial College London. „Ten sposób działał w laboratorium i dużo świadczy, że będzie skuteczny również u ludzi, ale musimy podkreślić, że nadal jesteśmy daleko od jakiejkolwiek konkretnej terapii”.

Rzeczywiście, chociaż krew jest wolna od wirusa HIV, jest możliwość, że to efekt standardowego działania leków ART. Regularne stosowanie tych środków sprawia, że HIV spada do tak niskiego poziomu, że nie da się go wykryć podczas leczenia, więc trzeba trochę czasu, by sprawdzić, czy wirus rzeczywiście zniknął na zawsze. Nawet wtedy trzeba będzie przeprowadzić badania kliniczne z pozostałymi 49 uczestnikami projektu, a wyniki muszą być zweryfikowane przez niezależnych badaczy, zanim będzie można cokolwiek ostatecznie zadeklarować.

Pomimo tego, to nadzieja dla wszystkich zarażonych HIV. Jak podaje UNAIDS, na świecie jest prawie 40 milionów takich osób. „Brałem udział w badaniu po to, by pomóc takim osobom, jak ja. Byłoby wielkim osiągnięciem, gdyby po tych wszystkich latach znalazłoby się coś, co mogłoby wyleczyć ludzi z tą przypadłością. Fakt, że jestem częścią tego, byłby niesamowity” – twierdzi jeden z uczestników badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Usunięcie wirusa HIV z układu immunologicznego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza