Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowali nową metodę, dzięki której mogą zdiagnozować 17 chorób po zapachu z ust

Wyobraźmy sobie, że lekarz może dowiedzieć sie, na co choruje pacjent, badając jedynie jego oddech. Ten pomysł jest realny – naukowcy pracują nad nową technologią, dzięki której bedzie można rozpoznać 17 różnych chorób, m.in.: nowotwory, parkinsona, stwardnienie rozsiane czy choroby nerek, na podstawie tego, jak pacjent oddycha.

1. Alkomat od chorób

Urządzenie Na-Nose zostało porównane do alkomatu. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "ACS Nano", pozwala określić, czy dana osoba cierpi na konkretne choroby z dokładnością 86 proc.

Urządzenie jest w stanie rozpoznać różne schorzenia, ponieważ podnoszą one poziom lotnych związków organicznych, które są emitowane w czasie choroby w oddechu człowieka. Naukowcy opracowali 17 schematów takich związków.

"Każda choroba pozostawia swój niepowtarzalny ślad w oddechu, a ten unikalny podpis odróżnia je zarówno od innych schorzeń, jak i od oddechu osoby zdrowej" - tłumaczą badacze.

Urządzenie będzie można podpiąć do smartfona, dzięki czemu będzie można diagnozować choroby w czasie rozmowy telefonicznej
Urządzenie będzie można podpiąć do smartfona, dzięki czemu będzie można diagnozować choroby w czasie rozmowy telefonicznej (Shutterstock)

Przebadano próbki oddechu ok. 1400 osób w różnych krajach za pomocą Na-Nose. Urządzenie było w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę u prawie dziewięciu na dziesięciu pacjentów. Dodatkowo, obecność lotnych związków organicznych jednego typu to nie koniec – urządzenie może wykryć również inną chorobę, ukrytą.

Hossam Haick z Izraelskiego Instytutu Technologicznego, który prowadził badania, wyjaśnił w wideo YouTube, że Na-Nose imituje zmysł węchu psa w analizie oddechu pacjenta.

Można za jego pomocą określić "czy pacjent jest zdrowy, czy cierpi na chorobę, a także jest przydatny do przewidzenia, którzy zdrowi ludzie mają wysokie ryzyko, aby zapaść na te choroby w przyszłości" – mówi Haick.

Co oddech mówi na temat twojego zdrowia?
Co oddech mówi na temat twojego zdrowia? [5 zdjęć]

Przyczyną nieświeżego oddechu, fachowo określanego jako halitoza, jest zazwyczaj niedostateczna higiena...

zobacz galerię

Podkreśla on jedną potencjalną korzyść, płynącą z używania urządzenia: diagnozowanie chorób wcześniej. Wczesne wykrywanie często oznacza większą szansę na przeżycie dla osób z chorobami takimi, jak rak. Haick mówi, że u ludzi z rakiem płuc zdolność Na-Nose do wczesnego wykrywania może zwiększyć szanse na przeżycie od 10 procent do 70 procent.

Badanie zwraca uwagę na wartość takiej technologii w kontekście dostępu, mówiąc, że jest ono łatwe w obsłudze i po powtórzeniu testów ma potencjał, aby być tanim i "zminiaturyzowanym" narzędziem diagnostycznym.

2. Badanie oddechu od dawna jest sposobem diagnozowania chorób

"Oddech jest doskonałym surowcem do diagnozy. Jest on dostępny bez konieczności stosowania procedur inwazyjnych czy nieprzyjemnych, nie jest to niebezpieczne, można spróbować pobrać go ponownie i ponownie, jeśli to konieczne" – mówi Haick

Zobacz także

Pomysł sam w sobie korzystania z zapachu do diagnozowania choroby nie jest niczym nowym. Haick zauważa, że w ciągu ostatniej dekady naukowcy pracowali testy dla chorób takich jak gruźlica czy mukowiscydoza - w przypadku tej ostatniej, test wykorzystuje fakt, że pacjenci "produkują prawie cztery razy więcej kwasu octowego niż zdrowi ludzie".

Haicka chciałby zobaczyć urządzenie na rynku już niebawem. Mówi, że może być ono dodane do smartfona i może analizować oddech, gdy ktoś mówi przez telefon.

Nawet jeśli czujemy się zdrowo "urządzenie posiada znacznie większą czułość, aby czuć wszystko, czego my nie czujemy, kiedy myślimy, że jesteśmy zdrowi" – dodaje Haick.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza