Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowali biomateriał, który leczy nawet trudno gojące się rany

Czas może nie leczy ran, ale na pewno robi to  mieszanka peptydów i żelu, opracowana przez U of T Engineering, który zrzesza naukowców i studentów pracujących nad różnymi projektami. Ich praca została opublikowana w “Proceedings Journal of National Academy of Sciences”.

1. Szansa dla cukrzyków

Zespół kierowany przez prof Milica Radisic wykazał po raz pierwszy, że ich peptydo-hydrożelowy biomateriał skłania komórki skóry do przylegania do siebie, zamykając przewlekłe, niegojące się rany (często związane z cukrzycą), takie jak odleżyny i owrzodzenia nóg.

Zespół testował biomateriał na zdrowych komórkach z powierzchni skóry ludzkiej, zwanych keratynocytami, a także na keratynocytach pochodzących od pacjentów z cukrzycą, w podeszłym wieku. Niegojące się rany zasklepiały się blisko 200 procent szybciej niż bez leczenia, a 60 procent szybciej niż z leczeniem  wiodącym produktem opartym na kolagenie, stosowanym w handlu.

Naukowcy opracowali metodę leczenia wrzodziejącej stopy cukrzycowej
Naukowcy opracowali metodę leczenia wrzodziejącej stopy cukrzycowej (Shutterstck)

"Byliśmy szczęśliwi, gdy widzieliśmy komórki, które zrastają się znacznie szybciej z naszym biomatierałem, ale jeśli to nie działa z komórkami chorych na cukrzycę, to byłby koniec historii. Ale nawet to komórki udał się złączyć o wiele szybciej. To jest ogromny sukces" - mówi Radisic.

Do tej pory większość metod leczenia ran przewlekłych polegała na stosowaniu maści, które wspomagają wzrost naczyń krwionośnych na powierzchni. Jednak u pacjentów z cukrzycą, wzrost naczyń krwionośnych jest hamowany, co czyni te zabiegi nieskutecznymi.

Radisic i jej zespół pracowali z ich specjalnym peptydem QHREDGS (albo krócej: Q-peptydem) przez prawie 10 lat. Wiedzieli, że pomaga wzrastać i przetrwać wielu różnym typom komórek, w tym komórkom macierzystym, komórkom serca i fibroblastom (komórki, które tworzą tkankę łączną), ale nigdy nie stosowano go do gojenia ran.

"Myśleliśmy, że jeśli byliśmy w stanie wykorzystać nasz peptyd zarówno do wspomagania przeżycia tych komórek i dania skórze podłoża, aby mogła wzrastać,  szybciej zamkniemy ranę. To była hipoteza bazowa" - mówi Radisic.

Zobacz także

2. Dwa tygodnie leczenia

Radisic i doktoranci Yun Xiao i Lewis Reis porównali Q-peptydowy hydrożel i dostępny na rynku opatrunek kolagenowy, hydrożele bez peptydu oraz grupę placebo. Okazało się, że pojedyncza dawka ich peptyd-hydrożelowego biomateriału zamyka rany w czasie krótszym niż dwa tygodnie.

"Obecnie istnieją różne terapie owrzodzeń stopy cukrzycowej, ale nasza może być lepsza. Gojenie się ran u cukrzyków jest skomplikowane, ponieważ wiele aspektów normalnego procesu zostało zakłóconych. Znam ludzi z owrzodzeniami stopy cukrzycowej, a możliwość, aby poprawić ich jakość życia, motywowała mnie w całej tej pracy” - mówi Xiao.

Wielodyscyplinarny zespół pracował z Covalon Technologies Ltd., spółką specjalizującą się w dziedzinie badań i rozwoju oraz komercjalizacji nowych technologii medycznych.

"Jesteśmy przekonani, że bycie na bieżąco z nowymi technologiami powstającymi w środowisku akademickim jest bardzo pozytywne. Współpraca, taka jak ta, informuje o naszych przyszłych kierunkach badań i pomaga polepszać nasze produkty" - mówi DiTizio, który współpracuje również z Radisic nad projektem regeneracji kości.

Odkrycie to może mieć duże znaczenie dla wielu rodzajów ran, zabiegów rekonstrukcji  po zawale serca, czy też dla gojenia po operacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza