Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Naukowcy odkryli, że dieta śródziemnomorska łagodzi ból stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to uciążliwa choroba. Główne objawy to ból i sztywność stawów. Najczęściej atakuje ona kolana, biodra i małe stawy u rąk. U niektórych chorych objawy mogą być łagodne, ale u innych mogą być tak ciężkie, że  w końcu zaczną utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Reumatyzm to poważny i bolesny problem osób starszych
Reumatyzm to poważny i bolesny problem osób starszych (123RF)

1. Dieta może pomóc zahamować reumatyzm

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie może być do końca wyleczona. Szacuje się, że w Polsce na tą przypadłość cierpi 4 mln osób.

Badanie, wykonane na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej, zajmującej się badaniem i zapobieganiem artretyzmowi, Arthritis Action i opublikowane w czasopiśmie "Journal of Nutrition", zbadało, jakie skutki zdrowotne ma dieta środziemnomorska. Zbadano 99 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy ją stosowali.

Tradycyjnie ludzie z krajów śródziemnomorskich, takich jak Grecja i Włochy, zjadają duże ilości owoców, warzyw, pełnego ziarna, orzechów i oliwy z oliwek, zaś mało czerwonego mięsa i umiarkowane ilości przetworów mlecznych, ryb, drobiu i wina.

Zobacz także

Połowa uczestników stosowała dietę przez 16 tygodni, a reszta przestrzegała zwykłego planu odżywiania.

Naukowcy badali, w jakim stopniu ich chrząstki ulegały degradacji lub pęczniały i mierzyli, jak bardzo zaatakowane chorobą są ich stawy.

2. Wyniki są bardzo zachęcające

Wyniki wykazały, że u osób stosujących dietę śródziemnomorską biomarkery wskazujące na postęp choroby spadły o 47 proc., podczas gdy u pozostałej części badanych rozpad chrząstki zwolnił o 8 proc. Ci, którzy przeszli na zdrową dietę również stracili średnio 2,2 proc. masy ciała i zyskali większą mobilność stawów kolanowych i biodrowych.

"Jest to pierwsze badanie tego typu, kiedy patrzymy na związek pomiędzy dietą śródziemnomorską i chorobą zwyrodnieniową stawów oraz wpływ diety na sposób rozwijania się tej przypadłości. Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą, leczenie ogranicza się przede wszystkim do zaleczania objawów i to badanie pokazuje, że zdrowe odżywianie może stać się ważną częścią tej strategii leczenia" - mówi Martin Lau z Arthritis Action.

Badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że stosowanie diety śródziemnomorskiej przynosi spore korzyści zdrowotne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza