Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli nowe korzenie genetyczne schizofrenii

Stosując ostatnio opracowaną technologię do analizy DNA, naukowcy odkryli dziesiątki genów i dwa główne szlaki biologiczne, które są prawdopodobnie zaangażowane w rozwój schizofrenii, lecz nie zostały odkryte w poprzednich badaniach genetycznych.

Przeprowadzone badanie zawiera ważne nowe informacje o tym, skąd schizofrenia pochodzi i wskazuje drogę do bardziej szczegółowych badań i prawdopodobnie opracowania lepszych zabiegów w przyszłości.

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, której objawy mogą obejmować halucynacje, urojenia i problemy poznawcze. Choroba dotyka około 1 procent populacji ludzkiej - ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Ponieważ etiologia schizofrenii jest słabo poznana, obecne leki mogą pomóc zmniejszyć objawy, ale nie leczą choroby.

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nature” pokazują ogólną i potężną nową strategię do poznania mechanizmów chorób człowieka.

Naukowcy odkryli nowe korzenie genetyczne schizofrenii
Naukowcy odkryli nowe korzenie genetyczne schizofrenii (123RF)

„Te badania mogą być pomocne w zrozumieniu tego, jak wspólna zmienność genetyczna związana jest ze złożoną chorobą psychiczną" - powiedział główny badacz dr Daniel Geschwind, profesor neurologii i psychiatrii.

Schizofrenia jest od dawna znana jako wysoce genetyczna choroba, głównie dziedziczona od członków rodziny.

W badaniu Geschwind i jego zespół wykorzystali stosunkowo nowy, wysokiej rozdzielczości sprzęt technologiczny o nazwie "wychwytywacz struktury chromosomów”, który wychwytuje chemiczne związki, a następnie odwzorowuje miejsca, gdzie pętle DNA chromosomu stykają się.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Ponieważ każdy typ komórki w organizmie może mieć nieco inną strukturę chromosomową, badacze postanowili przebadać niedojrzałe komórki kory mózgu - dużego obszaru w górnej części mózgu, która odpowiada za większość czynności poznawczych. Schizofrenię uważa się za zaburzenie nieprawidłowego rozwoju części korowej mózgu.

Geny związane z schizofrenią według nowych badań obejmują kilka receptorów komórek mózgu, które są aktywowane przez neuroprzekaźnik acetylocholinę, co sugeruje, że zmiany w funkcjach tych receptorów mogą przyczynić się schizofrenii.

"Jest wiele badań klinicznych i farmakologicznych, które sugerują, że zmiany w sygnalizacji acetylocholiny w mózgu mogą pogorszyć objawy schizofrenii, ale do tej pory nie było żadnych genetycznych dowodów na to, że mogą powodować zaburzenia" - powiedział Geschwind.

Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami
Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami

Kiedy u jakiejś osoby pojawiają się zaburzenia psychiczne to problem ten nie tylko negatywnie wpływa

zobacz galerię

Analiza wskazała także po raz pierwszy kilka genów, które biorą udział w produkcji komórek mózgu, dając podstawę do wytworzenia kory mózgowej człowieka.

W sumie naukowcy zidentyfikowali kilkaset genów, które mogą być nieprawidłowo regulowane w schizofrenii, ale wcześniej nie były powiązane z zaburzeniami.

Dalsze badania mają wyjaśnić rolę tych genów w schizofrenii, dzięki czemu naukowcy dostaną pełniejszy obraz tego, jak choroba się rozwija. Może to nieść możliwości opracowania bardziej skutecznych metod leczenia tego schorzenia.

„W najbliższym czasie mamy zamiar użyć wniosków z tego badania, aby pomóc lepiej zrozumieć schizofrenię, ale mamy również zamiar zastosować tę samą strategię w celu identyfikacji kluczowych genów w rozwoju autyzmu i innych zaburzeń neuropsychicznych” - powiedział Geschwind.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rodzaje
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza