Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli geny, które regenerują tkanki zębów

Dentofobia powstrzymuje wiele osób przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Strach przed bólem jest silniejszy niż chęć posiadania zdrowego i pięknego uzębienia. Z pomocą przychodzi najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców.

1. Strach przed dentystą

Dentofobia to powszechne zjawisko. Dotyczy niemal połowy Polaków. Jej przyczyna tkwi najczęściej w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub w doświadczeniu niewłaściwego leczenia, które skutkowało nadmiernym bólem.

Odwlekanie wizyty u dentysty odbija się na zdrowiu jamy ustnej. Gdy pacjent trafi już do gabinetu, często okazuje się, że strach był wyolbrzymiony i niepotrzebny. W stomatologii dostępne są znieczulenia pozwalające na bezbolesne leczenie zębów, choć czasem zdarza się, że nie chcą zadziałać. Dlatego naukowcy pracują nad wynalezieniem nowych metod leczenia.

2. Gen regeneracji

Naukowcy z University of Plymouth's Peninsula Dental School, pod kierownictwem doktora Bing Hu, znaleźli gen wspomagający aktywację komórek macierzystych i regenerację tkanek zębów. Badanie przeprowadzono na myszach.

Badacze odkryli nową populację komórek macierzystych odpowiedzialnych za tworzenie tkanki szkieletowej w stale rosnącym siekaczu myszy. Odkryty gen, Dlk1, pośredniczy w wysyłaniu sygnałów służących kontrolowaniu liczby produkowanych komórek macierzystych i komórek zębiny, czyli twardej tkanki mieszczącej się pod szkliwem w obrębie korony zęba i pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba.

Komórki macierzyste przyczyniają się do powstawania zębiny, a Dlk1 jest niezbędny do działania tego procesu.

Badanie naukowców z Plymouth to krok na drodze do zrozumienia sposobu regeneracji zębiny. Badacze wierzą, że ich odkrycie pomoże znaleźć nowatorskie rozwiązania w zakresie naprawy zębów i leczenia próchnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza