Trwa ładowanie...

Nastolatka z Anglii zmarła po zjedzeniu włosów. Cierpiała na zespół Roszpunki

Zespół Roszpunki jest rzadko spotykaną dolegliwością niedrożności jelit. Bezpośrednią przyczyną jest zjadanie własnych włosów. Choć nazwa choroby brzmi bajkowo, konsekwencje są bardzo poważne. Niedawno media obiegła informacja o śmierci nastoletniej Jasmine Beever z Wielkiej Brytanii. Dziewczyna zmarła po tym, jak kula włosów w jej żołądku doprowadziła do infekcji i pęknięcia wrzodu.

1. Zespół Roszpunki

Nazwa schorzenia pochodzi od imienia bohaterki ludowej baśni niemieckiej spisanej przez braci Grimm. Dziewczyna o imieniu Roszpunka miała długie i mocne włosy, po których wspiął się książę – wybawca dziewczyny.

W medycynie tym terminem opisuje się rzadki rodzaj niedrożności jelit wywołany trichofagią, czyli nawykiem zjadania włosów. Specjaliści często podkreślają, że stan ten podobny jest do uzależnienia od używek. Osoby chore, nawet jeżeli chciałby przestać zjadać swoje włosy, nie są w stanie same poradzić sobie z problemem. Co więcej, z syndromem Roszpunki powiązana jest jeszcze jedna dolegliwość - trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie swoich włosów.

Zobacz film: "#dziejesienazwyo: Jakie są przyczyny wypadania włosów?"

Naukowcy nie znają jednoznacznej przyczyny syndromu Roszpunki. Podłoża można doszukiwać się w środowisku osoby chorej, jak i genetyce. Część lekarzy oraz terapeutów dopatruje się problemów natury psychologicznej - do choroby predysponować mogą stany lękowe, depresja, poczucie opuszczenia.

Jest również grono specjalistów, którzy mówią ,że przyczyny tkwią w organizmie osoby chorej, czyli w mutacjach. Chodzi o gen SLITRK 1, który odgrywa rolę w tworzeniu połączeń między neuronami. Gdy połączenia te działają wadliwie, może rozwinąć się trichotillomania.

Sprawdź koniecznie:

Jesienią postaw na kolor... dla twojego malucha. Zobacz najmodniejsze stylizacje

2. Przypadek Jasmine

Podobnie było z Jasmine Beever. Dziewczynka niemal od zawsze bawiła się włosami, żuła je, a potem zjadała. Rodzina nawet nie przypuszczała, że tak niepozorny nawyk może być niebezpieczny. Włosy, które jadła nastolatka, zaczęły tworzyć kulę w jej żołądku. To doprowadziło do zapalenia otrzewnej i wytworzenia się wrzodu. W konsekwencji jej organy zostały zasłonięte przez kulę włosów, co ostatecznie doprowadziło do śmierci.

Jasmine Beever od kilku lat cierpiała na zespół Roszpunki, który doprowadził do śmierci dziewczyny
Jasmine Beever od kilku lat cierpiała na zespół Roszpunki, który doprowadził do śmierci dziewczyny (@ Facebook)

Wszystko wydarzyło się bardzo szybko. Na poczatku września dziewczyna będąc w szkole źle się poczuła i straciła przytomność. W domu jej stan nie uległ poprawie, więc matka wezwała pogotowie. W szpitalu lekarze próbowali reanimować nastolatkę, niestety bezskutecznie. Jasmine zmarła. Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci był wrzód w żołądku. Po pęknięciu uszkodził narządy wewnętrzne nastolatki.

Sprawdź koniecznie:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie.

3. Wykrycie i leczenie

Gromadzone włosy w przewodzie pokarmowym doprowadzają do problemów trawiennych u chorych. Pierwsze symptomy alarmujace o zagrożeniu to: ból w podbrzuszu, niestrawność, problemy z odbijaniem, szybka utrata wagi. Jedynym sposobem na pozbycie się kuli włosów jest zabieg chirurgiczny. Tylko w nielicznych przypadkach podaje się środki przeczyszczające. Kolejny etap leczenia polega na zastosowaniu metod behawioralnych. W tym przypadku skuteczność powrotu do zdrowia uzależniona jest od wykrycia czynnika stresogennego u chorego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza