Trwa ładowanie...

Nsivin soft (classic) - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Nasivin soft jest jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w nieżytach nosa, podczas przeziębień, a także w przebiegu chorób o podłożu alergicznym. Ma postać aerozolu i może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jak działa Nasivin Soft i kiedy warto po niego sięgać?

spis treści

1. Co to jest Nasivin sof?

Nasivin soft jest lekiem w formie aerozolu, dostępnym bez recepty. Substancją czynną leku jest chlorowodorek oksymetazoliny - może być ona dostępna w różnych dawkach, w zależności od rodzaju preparatu Nasivin.

Zobacz film: "Domowy sposób na przeziębienie"

Wśród składników pomocniczych leku znajdują się: kwas cytrynowy, 50% roztwór chlorku benzalkoniowego, glicerol (85%), cytrynian sodu, woda oczyszczona.

2. Jak działa Nasivin soft?

Nasivin zmniejsza przekrwienie w błonie śluzowej nosa, w której rozwija się stan zapalny. Dodatkowo ułatwia oddychanie i zmniejsza uczucie zatkanego nosa.

Oksymetazolina łączy się z określonymi receptorami wewnątrz błony śluzowej nosa, w efekcie czego naczynia krwionośne mocno się kurczą, obrzęk powoli się zmniejsza, a wydzielina z nosa przestaje być produkowana.

Nasivin Soft pomaga walczyć z wirusami i bakteriami, dzięki czemu skraca czas trwania infekcji i poprawia ogólny stan pacjenta. Wzmacnia także układ odpornościowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Wskazania do stosowania

Lek Nasivin stosuje się najczęściej w przypadku:

 • ostry lub alergiczny nieżyt nosa
 • zapalenia zatok
 • zapalenia trąbki słuchowej
 • zapalenia ucha środkowego

Może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych, w odpowiednio dopasowanej dawce.

3.1. Przeciwwskazania

Preparatu Nasivin nie należy stosować, jeśli stwierdzono uczulenie na którykolwiek jego składnik. Nie powinno się stosować go także podczas ciąży i karmienia piersią, a także w sytuacji, w której pacjent odczuwa suchość błon śluzowych nosa.

4. Dawkowanie

Nasivin stosuje się 2-3 razy w ciągu doby. W zależności od wieku pacjenta, należy podawać następujące dawki:

 • dla niemowląt i dzieci od 3 do 12 miesiąca życia - 0.01% substancji aktywnej w formie kropelek (1-2 krople 2-3 razy na dobę)
 • dla dzieci w wieku 1-6 lat - aerozol w sprayu w dawce 0.025
 • dla dzieci powyżej 6 roku życia oraz dla dorosłych - aerozol w stężeniu 0.05% substancji czynnej.

5. Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Nasivin należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach i dolegliwościach, w tym o:

 • jaskrze
 • chorobach metabolicznych - cukrzycy, chorobach tarczycy
 • chorobach nadnerczy

Należy także powiadomić lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach, w szczególności z grupy MAO oraz środkach, które podnoszą ciśnienie krwi. Lek może także w nieznacznym stopniu wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Leku Nasivin nie należy stosować dłużej, niż 7 dni. Jeśli po upływie tego czasu objawy będą się utrzymywać, należy skontaktować się z lekarzem POZ lub specjalistą.

5.1. Możliwe działania niepożądane

Najczęściej Nasivin wywołuje pieczenie błon śluzowych nosa oraz ich nadmierne przesuszenie. Wśród rzadziej występujących skutkach ubocznych Nasivinu wymienia się:

 • kołatania serca
 • bezsenność i zmęczenie
 • wzrost ciśnienia tętniczego
 • ból głowy

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza