Trwa ładowanie...

Napiszmy kartkę dla Krzysia. To będzie dla niego najlepszy prezent na 18 urodziny

Mieszkają w jednym pokoju z synem, nie mają rodziny ani pieniędzy, żeby zrobić dla syna urodzinowe przyjęcie. Mają za to ogromne serca. Jego mama wpadła na nietypowy pomysł. Wierząc w ludzką życzliwość poprosiła na Facebooku o wysyłanie kartek z życzeniami urodzinowymi dla jej syna. Krzyś za kilka dni skończy 18 lat.

1. Mama poprosiła internautów o nietypowy prezent dla syna

Kilka dni temu mama Krzysia - pani Aneta Greniuk umieściła na Facebooku prośbę o niezwykły prezent na urodziny jej syna. Krzyś urodził się z zespołem Downa, 14 października skończy 18 lat.

Dziecko z zespołem Downa (zdjęcia)
Dziecko z zespołem Downa (zdjęcia)

Chorzy z zespołem Downa posiadają mniejszą zdolność poznawczą, która oscyluje pomiędzy lekką a umiarkowaną

zobacz galerię

Zobacz film: "Nienarodzone dziecko klaszcze na USG"

- Wpadłam na taki pomysł, żeby zrobić Krzysiowi niespodziankę na jego urodziny. On bardzo to przeżywa, że nie ma dużej rodziny, tylko jedną babcię... Przeżywa, że będzie sam w te urodziny. Poprosiłam więc o przysyłanie kartek urodzinowych dla niego. Wiedziałam, że Krzyś będzie zachwycony – opowiada pani Aneta.

Mama poprosiła internautów o wysyłanie kartek z życzeniami dla syna.
Mama poprosiła internautów o wysyłanie kartek z życzeniami dla syna. (FB)

Na pierwszą reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Post ma coraz więcej udostępnień. Rodzice dostali od internautów mnóstwo ciepłych słów, a komentujący zapewniają, że wyślą życzenia.

"Wszystkiego najlepszego w dorosłym życiu👍 powodzenia i spełnienia marzeń" – pisze Małgorzata.

"Krzysiu wszystkiego najlepszego!!! A pocztówka oczywiście już dzisiaj będzie w drodze do Ciebie. Serdecznie pozdrawiam" - dodaje Robert.

"W tym samym dniu kończę 25:) kartkę wyślę na pewno 💕" - obiecuje Alicja.

To kartka dla Krzysia od WP abcZdrowie.
To kartka dla Krzysia od WP abcZdrowie.

Kilkadziesiąt własnoręcznie wykonanych kartek przygotowali m.in. uczniowie szkoły podstawowej z Tarnowa.

2. Ogromna siła ludzkiej życzliwości

Siła ludzkiej życzliwości jest ogromna. Zainteresowanie przerosło najśmielsze wyobrażenia rodziców.

- Zupełnie się tego nie spodziewałam. Odzew jest ogromny, ludzie piszą takie miłe rzeczy. Kontaktują się z nami nie tylko osoby z Polski, ale i z Kanady, ze Stanów, z Anglii, z Niemiec.Jestem w totalnym szoku (płacz). Od rodziny dostał jedną kartkę, a tu taki odzew! Ja nie mam rodziców, nie mamy na kogo liczyć, sami musimy sobie jakoś radzić - mówi pani Aneta.

Poza kartkami ludzie przysyłają Krzysiowi również drobne upominki. Krzyś namówił mamę, żeby cześć kartek otworzyli trochę wcześniej.

- Przychodzi ze szkoły i je otwiera, cieszy się z nich bardzo, a ja mu czytam wszystkie życzenia. Najchętniej otworzyłby je już wszystkie, nie może się już doczekać swoich urodzin. Do tej pory mój syn nigdy nie doświadczył takiej życzliwości – podkreśla mama Krzysia.

3. Niepewna przyszłość dorosłych z zespołem Downa. Większość z nich nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować

Krzyś ma zespół Downa. Nie jest w stanie samodzielnie funkcjnowoać.
Krzyś ma zespół Downa. Nie jest w stanie samodzielnie funkcjnowoać.

Codzienność dzieci z zespołem Downa nie jest łatwa. Krzyś chodzi do szkoły specjalnej. Uwielbia muzykę i śpiew, a zwłaszcza zespoły disco polo.

- Jego największym marzeniem jest występ na scenie z zespołem disco polo, ale ja mu mówię: Krzysiu to niemożliwe. My nie mamy nawet samochodu – dodaje wzruszona mama.

Aneta Greniuk przyznaje, że na co dzień nie mają zbyt wielu powodów do radości. Ona zajmuje się synem, a mąż pracuje jako dozorca. Mieszkają wspólnie w 28-metrowym mieszkaniu. 18-te urodziny Krzysia to wielki dzień też dla rodziców - syn w końcu wkroczy w dorosłość. Z jednej strony to dla nich wielka radość, ale i obawa - co będzie potem. Zdaniem mamy Krzyś nie ma szans na usamodzielnienie.

- On nie umie pisać, czytać, podpisuje się kciukiem. Syn nie zna wartości pieniądza, on nie jest w stanie nawet samodzielnie zrobić zakupów. Jak przyjdzie starość, to nie wiem co wtedy będzie. Co będzie jak mnie zabraknie? (płacz) Ja tylko Boga proszę, żeby wcześniej odszedł od nas… Bo nie będzie w stanie sam funkcjonować. A kto się nim zajmie? – pyta poruszona matka.

Do urodzin Krzysia zostało jeszcze kilka dni. 14 października skończy 18 lat. Każdy z nas może się przyłączyć i sprawić, by dzień urodzin był dla chłopca naprawdę wyjątkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza