Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Nanocząsteczki imitujące czerwone krwinki

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali innowacyjną metodę, dzięki której nanocząsteczki imitujące czerwone krwinki mogą ominąć barierę ochronną układu immunologicznego i dostarczyć lekarstwo bezpośrednio do guza...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Badania nad nanocząsteczkami

Nanocząsteczki, nad którymi pracują amerykańscy naukowcy pokryte są błoną komórkową pobraną z czerwonych krwinek. Wewnątrz takiej biologicznej otoczki znajduje się ulegająca biodegradacji polimerowa nanocząsteczka, zawierająca molekuły różnych leków na raka. Imitująca erytrocyt nanocząsteczka ma mniej niż 100 nanometrów, czyli jest podobnej wielkości co wirusy. Jest to pierwszy tego typu wynalazek, który łączy naturalną błonę komórkową i syntetyczną nanocząsteczkę w badaniach nad metodami podawania leków.

2. Zalety nowej nanocząsteczki

Dzięki zastosowaniu błony czerwonej krwinki możliwe jest zmniejszenie ryzyka wywołania odpowiedzi immunologicznej na obecność nanocząsteczki w organizmie. Taka metoda podawania leków imituje naturalne zachowanie komórek organizmu. Ponadto cząsteczki te mogą dłużej przetrwać w organizmie, co daje im więcej czasu na dotarcie do celu i oddziaływanie na komórki nowotworowe. Ponadto nanocząsteczki z fragmentami erytrocytów to kolejny krok w kierunku leczenia stworzonego dla indywidualnego pacjenta. Wystarczy pobrać od chorego niewielką ilość krwi, aby z jego własnych czerwonych krwinek stworzyć lek na raka. Celowanie bezpośrednio w guza znacznie ogranicza skutki uboczne chemioterapii i skraca czas podawania leku. Dodatkowo w nanocząsteczkach można umieścić kilka leków bez ryzyka dla chorego, a taka dawka uderzeniowa jest skuteczniejsza niż pojedynczy lek na raka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza