Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Najnowsze doniesienia na temat raka jajnika - czynniki ryzyka, metody leczenia

Rak jajnika to choroba, która niesie w sobie ogromny potencjał dramatu, cierpienia, a związane jest to w dużym stopniu z późną diagnozą tej choroby, najczęściej jest ona już w zaawansowanym stadium. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Rak jajnika"

Nazywany "cichym zabójcą" nowotwór jajnika wywiera pewne piętno. I najgorsze jest to, że on wcale do końca nie jest taki "cichy". Jest trudny do zdiagnozowania. Często kobiety, które chorują na raka jajnika, są w okresie menopauzalnym, pomenopauzalnym i mogą mieć również inne schorzenia, w tym dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

A ponieważ w większości właśnie dotyczą takiego dyskomfortu w obrębie tych obszarów, m.in. wzdęcia brzucha, jego powiększenie, długimi tygodniami a nawet miesiącami krążą wśród lekarzy internistów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo rzadko trafiają do specjalistów – ginekologów.

Zresztą choroba może być rzeczywiście bardzo dyskretna nawet podczas dokładnego badania ginekologicznego i nie zawsze jesteśmy w stanie, nawet przy pomocy dostępnych dzisiaj narzędzi, zdiagnozować bardzo wcześnie nowotwór raka jajnika, bo te jajniki nie są powiększone. W badaniach obrazowych nie diagnozujemy struktury tego narządu, tylko jego wielkość, czy są jakieś elementy, które mogą dawać informacje o tym, że coś się dzieje w jajniku. To bardzo dyskretne zmiany.

Faktycznie u kobiet, które mają przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe każdy lekarz, czy to internista, czy to lekarz ogólny musi mieć świadomość, że tak również może zaczynać się choroba ginekologiczna, w tym - rak jajnika. I jeśli po tygodniu, czy dwóch, leczenie nie przynosi efektu, to taka osoba musi być skierowana na badanie ginekologiczne.

To również dotyczy wiedzy kobiet: jeśli ma dolegliwości żołądkowe i lekarz zapisał lekarstwa, które nie dają spodziewanego efektu, to musi poprosić o skierowanie do ginekologa.

Naturalną jest rzeczą, że wszystkie choroby, w tym również choroby nowotworowe, mają tło genetyczne. Duża część elementów genetycznych wynika z tzw. predyspozycji rodzinnych. Coraz więcej mutacji odpowiada za przekazy rodzinne. Mutacje w genach BRCA1 czy BRCA2 przekazywane są najczęściej.

Są też i inne zespoły. Zespoły, które wynikają z predyspozycji mężczyzn w rodzinie do nowotworów urologicznych, czy chociażby jelita grubego. Często dobrze zebrany wywiad genetyczny przez lekarza, może pokazać w którym kierunku powinny być skierowane działania diagnostyczne. Niestety nie jest to powszechną zasadą. Lekarze zbierają informacje na temat choroby a nie pytają, czy w najbliższej rodzinie, 1. i 2. stopnia pokrewieństwa, występowały nowotwory, jakiego rodzaju itd. A to jest bardzo istotne.

Testy genetyczne pozwalają w bardzo wielu przypadkach określić predyspozycje, jak również określić, jak postępować. Bo są pewne nieprawidłowości w systemie genetycznym organizmu, które, poprzez naprawienie, można wykorzystać do terapii. Predyspozycje genetyczne każdego z nas, mówią o indywidualnej osobie, predysponują nas do doboru na przykład dawki leku lub zastanowienia się, czy będzie on skuteczny.

Ruszyła III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka jajnika pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Ambasadorami akcji został znany aktor serialu „M jak Miłość” Krystian Wieczorek, z żoną – Marią.

Więcej na temat kampanii na stronie: www.kwiatkobiecosci.pl

Informacja prasowa

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza