Trwa ładowanie...

Najlepsze sposoby na łatwiejsze wstawanie

Jesienna aura i pogoda za oknem nie nastrajają cię pozytywnie na nowy dzień i sprawiają, że codziennie wstajesz „lewą nogą”? A co z samym wstawaniem? Budzik dzwoni, ty przestawiasz go o 5 minut, a wstajesz po pół godzinie... Myślisz, że tak obudzony organizm pomoże ci przeżyć dzień bez uczucia zmęczenia? Mylisz się. Poznaj sposoby na to, aby wyjść z „objęć Morfeusza” i dobrze rozpocząć dzień.

Zobacz film: "Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?"

spis treści

1. Twój poranek

Wyobraź sobie, że wstajesz o 6. rano, robisz kawę i oglądasz wschód słońca, po czym myjesz się, ubierasz i na spokojnie wychodzisz do pracy. Zamiast tego nastawiasz budzik na 6, ale włączasz drzemkę i wstajesz o 6.30, szybko się myjesz, wkładasz przypadkowe ubrania i wybiegasz z domu bez kawy i śniadania. Nie mylę się, prawda? Poniżej przedstawiamy 4 techniki, które pozwolą ci obudzić się i cieszyć dobrą energią oraz kilka porad, dzięki którym twój nowy dzień będzie lepszy.

2. Techniki wstawania

Możesz je dowolnie łączyć w taki sposób, żeby wstawanie było jak najmniej „bolesne”. Ich skuteczność jest sprawdzona, ponieważ wielu osobom pomogły w ponownym przejęciu kontroli nad porannym wstawaniem.

Wyginaj śmiało ciało. Kiedy twój budzik zadzwoni, wyłącz go i powoli zaczynaj napinać każdy mięsień swojego ciała – w ten sposób każdy z nich będzie obudzony. Rozciągaj i napinaj nogi, potem pośladki, brzuch, aż dojdziesz do barków i bicepsów. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów, gdyż twoje mięśnie nie są jeszcze w pełni obudzone. Stopniowo zaczynaj kolejne rozciągania, przekładania i obroty, aż w końcu wstań z łóżka.

Ulegnij nawykom. Bądź Pawłowem i... jego psami. Kiedy zadzwoni budzik – od razu wstań. Czynność tę wykonuj każdego dnia. Początkowo będzie ci to sprawiało nie lada trudności, ale z czasem przyzwyczaisz się i nauczysz, że dźwięk dzwonka to znak dla organizmu, iż trzeba wstać.

Alfa-budzik. To ćwiczenie pozwala na wykorzystywanie najdokładniejszego zegarka dla naszego organizmu – zegara biologicznego. Wykorzystując go, możesz zaprogramować czas swojej pobudki. Jak to zrobić? Wystarczy, że wygodnie położysz się na łóżku, zamkniesz oczy i się rozluźnisz. Kiedy już to zrobisz, to wyobraź sobie duży zegar ze wskazówkami, a w myślach przesuwaj je i śledź ich każdy ruch. W ten sposób ustaw godzinę, o której chcesz się obudzić. Skoncentruj się na niej i powiedz w myślach: „To jest godzina, o której naturalnie chcę się obudzić”. Skąd taka nazwa? Ponieważ w trakcie tego procesu przeważają fale mózgowe Alfa.

3. Pomocne wskazówki

Oprócz stosowania technik wstawania, możesz też wdrożyć inne wskazówki, które pomogą dobrze rozpocząć dzień. Jeżeli rano korzystasz z budzika, to wieczorem zostaw go w miejscu, które będzie poza zasięgiem twoich rąk. Najlepiej, żebyś musiał wstać z łóżka, aby go wyłączyć. Jeżeli wstaniesz i pomyślisz, aby go wyłączyć i pójść znowu spać, to zastanów się, czy jest sens, żeby znowu przeżywać tę gehennę... Nie bez znaczenia jest też dźwięk budzika. Ustaw raczej żywą piosenkę niż uporczywie dzwoniący sygnał. Pamiętaj jednak, że po pewnym czasie nawet ulubiona piosenka ci zbrzydnie i zacznie kojarzyć się z procesem wstawania.

Wiem, że to trudne, ale zasypiając, staraj się o niczym nie myśleć i być w dobrym nastroju, a następnego dnia obudzisz się także pozytywnie nastawiony do świata. Na nic się to jednak nie zda, gdy nie prześpisz w ciągu nocy 7–8 godzin. Taka ilość snu sprawi, że wypoczniesz i się odprężysz. Gdy to możliwe, przewietrz swoją sypialnię. A jeśli możesz sobie na to pozwolić, to warto rozpocząć dzień od... seksu. Wiem, że na chwilę obecną seks to ostatnie, o czym myślisz po przebudzeniu, ale uwierz mi, że to doskonały budzik. Po całej nocy nasze ciało jest rozluźnione, a dodatkowo wzrośnie poziom endorfin, które pozytywnie nastawią cię na resztę dnia.

Stosowanie technik wstawania wzbogaconych naszymi wskazówkami pozwoli ci na codzienne wstawanie z łóżka z uśmiechem na ustach. Odpowiednia pobudka i rozpoczęcie dnia wpłyną na twój nastrój, pracę i pozwolą równie dobrze zakończyć każdy twój dzień. Zmotywuj się, już dziś nastaw swój zegar biologiczny i pozwól, aby obudził cię jutro z samego rana. Wschód słońca jest naprawdę piękny!

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza