Trwa ładowanie...

Najdroższy lek na świecie. Koszt terapii to ponad 2 miliony dolarów

Już wkrótce na rynek wejdzie najdroższy lek na świecie. Koszt terapii szacuje się na ponad 2 miliony dolarów. To ogromna szansa dla dzieci chorych na SMA.

Zobacz film: "Ból w szyi okazał się poważną chorobą neurologiczną"

1. Najdroższy lek na świecie

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis dostał zielone światło od amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności. Na rynek wejdzie terapia Zolgensma.

Cenę jednorazowego wlewu szacuje się na 2,1 mln dolarów. To pierwsza terapia genowa celująca w rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Ta choroba genetyczna powoduje obumieranie neuronów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Chorzy sukcesywnie tracą sprawność i wydolność oddechową, wielu z nich umiera.

Terapia Zolgensma celuje w wadliwe geny. Dzięki temu możliwe jest oddziaływanie na organizm i powstrzymanie neuronów przed obumieraniem. Wczesne wdrożenie leczenia umożliwia normalny rozwój. Z terapii Zolgensma będą mogły skorzystać dzieci do drugiego r.ż. Już teraz mówi się o tysiącach pacjentów z szansami na sukces w leczeniu.

Dotychczas schorzenie uważano za nieuleczalne. Stosowana rehabilitacja pozwalała jedynie spowalniać neurodegradację i poprawiać jakość życia pacjentów.

2. Rdzeniowy zanik mięśni - metody i koszty leczenia

Istnieje już inny farmaceutyk do leczenia tego schorzenia. Nusinersen, w Europie znany jako Spinraza, to lek na SMA obecny już od 2016 na rynku amerykańskim i od 2017 roku na rynku europejskim. Badania nad jego skutecznością wciąż jednak trwają. Cena to "tylko" 750 tys. dolarów w pierwszym roku terapii i 375 tys. dolarów w każdym kolejnym. W przypadku terapii Zolgensma już jednorazowy wlew może zatrzymać chorobę.

Objawy przewlekłej boreliozy. Ciężko je rozpoznać
Objawy przewlekłej boreliozy. Ciężko je rozpoznać [6 zdjęć]

Borelioza, inaczej zwana chorobą z Lyme, jest schorzeniem przenoszonym przez kleszcze zainfekowane krętkami...

zobacz galerię

Novartis wyciąga rękę do mniej zamożnych pacjentów. Deklaruje możliwość ratalnych płatności lub odraczania wpłat w zależności od skuteczności terapii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza