Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Najczęstsze przyczyny zdrady. Sprawdź, czy musisz się obawiać

"Nic na to nie wskazywało", "Ona częściej znikała", "On nie chciał ze mną rozmawiać". Dlaczego to przydarzyło się właśnie nam? No właśnie, dlaczego zdradzamy? Czemu decydujemy się wejść w związek z kimś innym, pomimo tego, że kochamy żonę lub męża, a nawet mamy dzieci? Sprawdźmy, co tak naprawdę kryje się za zdradą kobiet i mężczyzn.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Dlaczego on zdradza?

Według seksuologów znacznie częściej zdradzają panowie. Poznajmy przyczyny męskiej niewierności.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "American Sociological Review" ukazują zaskakujący fakt – mężczyźni, którzy zarabiają mniej od swoich partnerek, częściej je zdradzają. Christin L. Munsch z Uniwersytetu w Connecticut twierdzi, że nikt nie lubi czuć się gorszy w związku, a zależność finansowa od drugiej osoby sprawia, że odczuwamy dyskomfort. Niestety, taką nierówność szczególnie źle znoszą mężczyźni i to oni częściej robią skok w bok.

Jeśli to partner więcej zarabia, prawdopodobieństwo, że zostanie zdradzony przez swoją kobietę wynosi około 5 procent. W odwrotnej sytuacji, kiedy to ona zarabia więcej, prawdopodobieństwo zdrady wynosi aż 15 procent. Różnica jest całkiem spora.

10 sposobów na podkręcenie twojego związku
10 sposobów na podkręcenie twojego związku [10 zdjęć]

Od czasu do czasu warto powrócić myślami do wspomnień z początkowego etapu związku. Uświadamiamy sobie

zobacz galerię

Zaskakujące jest również to, że najwierniejsze są kobiety, które są jedynymi żywicielami rodziny. Niestety, w sytuacji, gdy partner w ogóle nie pracuje, kobiety cierpią na stany lękowe, bezsenność, są uległe w związku.

Wydawałoby się, że w takiej sytuacji rozwiązanie jest oczywiste – należy pozwolić, by mężczyzna zarabiał więcej. To jednak nie jest takie proste. Munsch wnioskuje, że jeżeli zarobki mężczyzny stanowią więcej niż 70 proc. całego domowego budżetu, wówczas ryzyko zdrady znów rośnie. Partner czuje, że jego kobieta jest całkowicie od niego zależna i nie odejdzie od niego. Poza tym może też szukać nowej „zdobyczy”, która zarabia więcej niż obecna partnerka.

Zobacz także:

Receptą na tę przyczynę zdrady jest równowaga w zarobkach. Dobrze, żeby zarówno mężczyzna jak i kobieta mieli stały dochód. Dzięki temu nie tylko podwyższy się ich standard życia, ale również nie będzie między nimi podziałów.

2. Piotruś Pan

Niektórzy mężczyźni to tak naprawdę duże dzieci. Ciągle szukają pobudzenia i przyjemności. Małżeństwo zaś nierzadko wiąże się z rutyną: praca, codzienne domowe obowiązki, ci sami ludzie dookoła. W takiej sytuacji nasz Piotruś Pan będzie szukał nowych doznań, a seks bez zobowiązań to doskonała forma rozrywki. Przygodne zbliżenia nie są w jego mniemaniu zdradą. To po prostu sposób na nudę.

Takie postępowanie można zaobserwować u mężczyzn, którzy przez całe życie mieli wszystko podane na tacy, sięgali po przyjemność, nie patrząc na konsekwencje, np. typ – ukochany synek mamusi.

3. Bo czuję się lepszy...

Kobieta często sama nie chce wiedzieć, że jest zdradzana, wszelkie sygnały wypiera ze świadomości
Kobieta często sama nie chce wiedzieć, że jest zdradzana, wszelkie sygnały wypiera ze świadomości

Mężczyźni podobnie jak kobiety zmagają się z wieloma kompleksami. Wielu panów ma niskie poczucie własnej wartości, a do tego czują, że są niedoceniani w związku. Receptą na męskie kompleksy jest dla niektórych zdrada. Mężczyzna otrzymuje wówczas tak ważną dla niego aprobatę, a do tego czułość i uwagę.

Zdrada może być także sposobem na zrekompensowanie sobie życiowych porażek. Strata pracy, problemy mieszkaniowe, niespłacony kredyt – te i podobne sytuacje sprawiają, że panowie tracą grunt pod nogami. Mężczyzna czuje się przez chwilę gorszy i w tym momencie przychodzi pokusa, by w jakiś sposób poprawić sobie samopoczucie.

4. Ja jestem macho...

Posiadanie kochanki to dla wielu mężczyzn oznaka męśkości
Posiadanie kochanki to dla wielu mężczyzn oznaka męśkości

Kilkanaście lat stażu małżeńskiego, prawie dorosłe dzieci... a on zdradza. Dlaczego? Powodem może być kryzys wieku średniego. Mężczyzna kończy czterdziestkę i zaczyna z lękiem patrzeć na czekającą go starość. Wydaje się, że wszystko już przeżył. Sposobem na zatrzymanie młodzieńczej energii może być skok w bok. W ten sposób mężczyzna udowadnia sobie i innym, że jeszcze na wiele go stać. Oczywiście, im kobieta jest młodsza, tym lepiej. Jest ona dla mężczyzny swoistym eliksirem młodości.

5. Symptom choroby

Liczne zdrady mogą być również symptomem choroby – seksoholizmu. Mężczyzna jest uzależniony od częstych kontaktów seksualnych i jedna partnerka to dla niego stanowczo za mało. Dlatego wciąż szuka nowych zdobyczy.

Seksoholizm to uzależnienie, które wymaga leczenia. Współżycie seksualne działa na mężczyznę, jak na niektórych inne używki, np. narkotyki lub alkohol.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa
10 wyjątkowych zalet małżeństwa [10 zdjęć]

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne,

zobacz galerię

6. Problemy w sypialni

Jest to problem, o którym często małżonkowie boją się rozmawiać. Tymczasem brak satysfakcji seksualnej to przyczyna wielu męskich zdrad. Panowie nie czują się dobrze w „tych sprawach” i szukają spełnienia u kogoś innego.

Pamiętajmy też, że problemy w sypialni mogą mieć drugie dno. Częste kłótnie małżeńskie, brak zrozumienia, za mało czułości na co dzień – to wszystko może przełożyć się na jakość seksu.

7. Wygląd też ma znaczenie...

Mężczyźni to wzrokowcy i często nie mogą oprzeć się, gdy flirtuje z nimi atrakcyjna kobieta
Mężczyźni to wzrokowcy i często nie mogą oprzeć się, gdy flirtuje z nimi atrakcyjna kobieta

Powyższe czynniki to najczęstsze powody zdrady. Zazwyczaj za cudzołóstwem stoją głębokie problemy, z którymi można poradzić sobie tylko podczas terapii. Wygląd kochanki to drugorzędna sprawa, choć na pewno nie bez znaczenia. Okazuje się bowiem, że mężczyźni, którzy zdradzają, często wybierają kobiety, które mają dłuższe włosy niż ich stałe partnerki.

8. Dlaczego ona zdradza?

Wiemy już, dlaczego zdradzają mężczyźni. Dowiedzmy się teraz, jakie są przyczyny kobiecej zdrady.

9. Za mało czułości

Brak porozumienia w zwiazku sprawia, że partnerzy coraz rzadziej mówią sobie miłe rzeczy
Brak porozumienia w zwiazku sprawia, że partnerzy coraz rzadziej mówią sobie miłe rzeczy

"On mi nie mówi, nie pokazuje, że mnie kocha..." – tak często zwierzają się kobiety swoim przyjaciółkom. Męska odpowiedź? Skoro powiedziałem raz, że kocham i nie odwołałem, to znaczy, że nadal coś czuję. „Zimny związek” to jedna z najczęstszych przyczyn zdrad kobiet.

Panie bardziej niż mężczyźni potrzebują czułości, przytulania, pocałunków. Jeśli nie otrzymują spełnienia emocjonalnego w małżeństwie, to szukają go poza stałym związkiem.

10. Brak komplementów

Oprócz tego, że kobieta chce czuć się kochana, to również pragnie być doceniana. Potrzebuje komplementów jak powietrza czy wody. Tymczasem z biegiem lat partner coraz rzadziej mówi miłe rzeczy. Częściej zdarza mu się coś skrytykować. Jakby tego było mało, wspomni czasem o ładnej sąsiadce czy długonogiej koleżance z pracy. Efekt? Kobieta szuka kogoś, kto poprawi jej samoocenę i podniesie poczucie własnej wartości.

Zakompleksienie partnerów to niestety częsta przyczyna zdrady – zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Dlatego warto o tym rozmawiać, mówić o swoich emocjonalnych potrzebach.

11. Zamienię ciebie na lepszy model...

Wejście w związek małżeński wiąże się z wieloma pokusami, niektórzy nie wyobrażają sobie życia tylko z jedną osobą
Wejście w związek małżeński wiąże się z wieloma pokusami, niektórzy nie wyobrażają sobie życia tylko z jedną osobą

Zamienię, bo stary model już mi się znudził. Rutyna w związku dopada również panie. Każdy dzień wygląda tak samo, nawet seks nie jest już tak ekscytujący. Co w takiej sytuacji? Pora rozpocząć polowanie. Niestety, wiele kobiet właśnie w taki sposób chce zwalczyć znudzenie w związku.

Poza tym kobiety chcą wiedzieć, jak wygląda relacja z kimś innym. Dotyczy to szczególnie pań, które miały tylko jednego partnera w życiu. Szukają one nowych wrażeń, bo czują, że coś je ominęło. Pragną poczuć, jak to jest mieć wielu adoratorów. Stąd pokusa wejścia w związki pozamałżeńskie.

Zobacz także:

12. Zemsta jest słodka

Kobieta może być delikatna, kochana, cierpliwa... do czasu, aż ktoś nadepnie jej na odcisk. Wtedy może wpaść w szał i robić rzeczy, których nikt by się po niej nie spodziewał. Niektóre panie są bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o kwestię wierności (widać to np. w filmie Zaginiona dziewczyna). Dlatego jeśli dowiadują się o zdradzie partnera, chcą się zemścić i robią dokładnie to samo. Niestety, taki sposób zrekompensowania krzywd nie przynosi ulgi na długo, ale rodzi zazwyczaj kolejne problemy. Zdrada męża bardzo boli, ale zemsta tak naprawdę nie osłodzi rozczarowania.

Różne są przyczyny zdrady kobiety i mężczyzny, ale rozwiązanie wszystkich problemów może być jedno: szczera rozmowa. Jeśli wcześniej zakomunikujemy partnerowi, dlaczego jest nam źle w związku, czego tak naprawdę potrzebujemy, to dzięki temu unikniemy wielu rozczarowań. Duszenie w sobie pretensji nie poprawia sytuacji, ale jest jak tykająca bomba, która może wybuchnąć w niespodziwanym momencie i zniszczyć wszystko wokół.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Ewa Jawińska
Następny artykuł: Zdrada z powodu niezaspokojenia seksualnego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza