Trwa ładowanie...

Najczęściej bagatelizowane objawy raka nadnerczy (WIDEO)

Zobacz film: "Bagatelizowane objawy raka nadnerczy"

Nadnercza to gruczoły wydzielania wewnętrznego. Produkują hormony i oddziałują na inne gruczoły. Proces nowotworowy dotyczy właśnie tych kwestii. U chorych pojawiają się takie symptomy jak zmęczenie, zaburzenia menstruacji i erekcji.

Niestety, często je bagatelizujemy. Poznaj często ignorowane sygnały, jakie wysyłają guzy nadnerczy. Nadnercza to dwa niewielkie narządy umiejscowione na szczycie nerek. Należą do gruczołów wydzielania wewnętrznego, zbudowane są z kory oraz z rdzenia.

Ich zadaniem jest produkcja hormonów, te z kolei powinny być na odpowiednim poziomie. Jeśli produkowane przez przysadkę mózgową hormon adrenokortykotropowy wydzielany jest w zbyt dużych ilościach pobudza korę nadnerczy do zwiększonej produkcji kortyzolu.

Ten z kolei blokuje przysadkę i zmniejsza poziom ACTH, tak właśnie dochodzi do zmian nowotworowych w nadnerczach. Mają one wpływ na cały organizm, a ponieważ bezpośrednio oddziałują na funkcjonowanie hormonów przysadki, nadnerczy i podwzgórza.

Objawy guzów nadnerczy są bardzo różne, inaczej objawia się to u kobiet, a inaczej u mężczyzn. W każdym jednak przypadku chorobę można łatwo zbagatelizować. Najczęstszym typem guza nadnerczy jest gruczolak.

Jego pierwszymi, a często pomijanymi objawami są spadek masy mięśniowej, osłabienie i częste infekcje, a także szybkie męczenie się w czasie wysiłku. Zazwyczaj pojawia się nadmierny apetyt i duże pragnienie oraz objawy wtórnej niedoczynności tarczycy.

Chorzy mogą narzekać na bóle w stawach, a na skórze mogą pojawiać się rozstępy. Każdy z tych objawów jest mało charakterystyczny, dlatego tak łatwo go przeoczyć lub zbagatelizować, wiążąc z inną chorobą.

Nierzadko chudnięcie czy bóle stawowe są całkowicie ignorowane. U mężczyzn guz nadnerczy powodować będzie zaburzenia potencji, powiększenie gruczołów piersiowych oraz zaburzenia wzwodu, a u kobiet zaburzenia w miesiączkowaniu.

U pań mogą wystąpić też problemy z trądzikiem, zarostem, obniżeniu ulegnie barwa głosu. Obie płcie mogą borykać się z nadmiernym zmęczeniem, kurczeniem mięśni, cukrzycą, bladością skóry, to wszystko są jednak objawy niecharakterystyczne.

Mogą więc sugerować guza na nadnerczach, jeśli już łączą się ze sobą pozwalają na szybką diagnostykę. Wystarczy zgłosić się do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie hormonów.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Częstym objawem guza nadnerczy jest zmęczenie
Częstym objawem guza nadnerczy jest zmęczenie (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza