Trwa ładowanie...

Nadwaga sprzyja atakom astmy u dzieci!

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyczy dróg oddechowych. W Polsce na astmę choruje co najmniej 700 tysięcy dzieci. Proces zapalny prowadzi do nadmiernego skurczu oskrzeli, gromadzenia się w nich gęstego śluzu, co ogranicza przepływ powietrza. Charakterystyczne dla astmy są zaostrzenia choroby przejawiające się dusznością, kaszlem, świszczącym oddechem oraz uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Napady mogą być wywołane przez szereg czynników – alergicznych, wirusowych, zimne powietrze, dym tytoniowy, ale także silne emocje oraz wysiłek fizyczny. Podstawą leczenia astmy jest stosowanie leków wziewnych – długo działających, które mają zapobiegać zaostrzeniom astmy oraz krótko działających, które mają za zadanie przerwać napad astmy.

1. Waga dziecka a astma

Naukowcy pod kierownictwem dr. Kennetha Quito z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA przeprowadzili badanie oceniające stan zdrowia ponad 32 tysięcy dzieci, u których zdiagnozowano astmę. Niemal połowa dzieci miała problemy z nadwagą lub otyłością. Lekarze stwierdzili, że dzieci ważące więcej muszą częściej stosować leki krótko działające, które powodują rozszerzenie dróg oddechowychw razie napadu astmy. Okazuje się także, że dzieci z nadwagą częściej wymagają zastosowania sterydów, czyli leków, które pomagają kontrolować stan zapalny w drogach oddechowych, ale wiążą się z większą ilością działań niepożądanych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Otyłość a czynność płuc

Zdaniem naukowców, nadwaga lub otyłość u dzieci może upośledzać prawidłową funkcję płuc, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na leki, a także większą skłonność do infekcji dróg oddechowych. Podejrzewa się także istnienie mechanizmów, za pomocą których otyłość może powodować zmiany w drogach oddechowych usposabiające do zmian leżących u podłoża astmy. Zatem zbyt duża waga u dzieci oznacza nie tylko skłonność do częstszych napadów astmy, ale także ogólnie zwiększone ryzyko zachorowania na astmę w porównaniu do ich szczupłych rówieśników. Dlatego tak istotna jest prawidłowa dieta i zapobieganie otyłości już od chwili narodzin dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Agnieszka Barchnicka
Następny artykuł: Układ odpornościowy a astma
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza