Trwa ładowanie...

Nadpłytkowość – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Nadpłytkowość (trombocytoza) to choroba, która polega na wzroście trombocytów, czyli na nadmiernej produkcji płytek krwi. O stanie nadpłytkowości można mówić, gdy ilość płytek krwi przekracza 600 000/µl (600 G/l). Schorzenie to przeważnie dotyka osoby między 50-60 rokiem życia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Nadpłytkowość - rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów nadpłytkowości: nadpłytkowość pierwotną (zwana inaczej samoistną) - to rodzaj nowotworu, który powoduje zwiększenie ilości trombocytów, oraz nadpłytkowość wtórną, w której zwiększona produkcja płytek krwi następuje w wyniku innych procesów chorobowych.

Rolą trombocytów jest udział w procesie krzepnięcia krwi, to one są odpowiedzialne za tamowanie krwawienia w przypadku skaleczenia, zranienia. W  sytuacji uszkodzenia naczynia krwionośnego, płytki hamują upływ krwi. Z powodu nadmiaru trombocytów dochodzi do zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, co może prowadzić do powstawania zakrzepów i krwawień.

Nadpłytkowość związana jest z nadmierną produkcją trombocytów
Nadpłytkowość związana jest z nadmierną produkcją trombocytów

2. Nadpłytkowość - przyczyny

Istnieje kilka przyczyn nadpłytkowości. W przypadku nadpłytkowości samoistnej, zwiększenie liczby trombocytów może być następstwem autonomicznego procesu rozrostowego. Do nadmiaru płytek krwi może dojść wskutek zabiegu splenektomii (usunięcia śledziony) lub innych zabiegów chirurgicznych.

Także takie czynniki jak niedobór żelaza, alkoholizm, przyjmowanie doustnie leków antykoncepcyjnych, duży wysiłek fizyczny, częste oddawanie krwi mogą przyczyniać się do zaburzeń ilości trombocytów i prowadzić do nadpłytkowości.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie...

zobacz galerię

3. Nadpłytkowość - objawy

Objawy nadpłytkowości pierwotnej to przede wszystkim powstawanie krwotoków i skrzepów w naczyniach krwionośnych. Zazwyczaj do krwawienia dochodzi z błon śluzowych w jamie ustnej, w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych lub błonie śluzowej nosa, zaś zakrzepy powstają głównie w naczyniach śledzionowych (powodując powiększenie śledziony) lub mózgowych (istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia udaru).

Takim dolegliwościom nadpłytkowości mogą towarzyszyć następujące objawy:

  • parestezje,
  • porażenie połowicze (niedowłady),
  • zgorzel,
  • erytromelalgia,
  • napady padaczkowe,
  • zaburzenia wzroku.

Ponadto w związku z powstaniem zakrzepów w małych naczyniach przy nadpłytkowości może wystąpić martwica palców lub niedokrwienie.

Nadpłytkowość może objawiać się skazą krwotoczną, stanami podgorączkowymi, utratą masy ciała, świądem skóry, splenomegalią lub hepatomegalią, obfitymi potami. W przypadku nadpłytkowości wtórnej często dochodzi do wydłużenia czasu krwawienia lecz jej przebieg jest zwykle bezobjawowy.

To musisz wiedzieć

4. Nadpłytkowowść - diagnozowanie

Aby postawić diagnozę w przypadku podejrzenia nadpłytkowości wykonuje się morfologię krwi oraz biopsję aspiryczną szpiku (polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi szpikowej, przydatnej do otrzymania obrazu układu krwiotwórczego, można ją wykonać z mostka, kolca biodrowego, wyrostka kolcowego trzeciego lub czwartego kręgu lędźwiowego, zaś w przypadku dzieci z trzonu kości piszczelowej).

W niektórych wypadkach przeprowadza się badanie cytogenetyczne lub badanie molekularne. W profilaktyce zakrzepów podaje się aspirynę, w niektórych przypadkach może być zastosowane leczenie cytoredukcyjne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza