Trwa ładowanie...

Nadpłodnienie - charakterystyka, nadpłodnienie a superfetacja

Nadpłodnienie, nazywane przez lekarzy również superfekundacją (łac. superfoecundatio, od super- i fecundus 'płodny') to określenie, które odnosi się do zapłodnienia odrębnych komórek jajowych uwolnionych w trakcie jednego cyklu owulacyjnego u kobiety. Zjawisko to nie występuje u ludzi bardzo często. Co warto o nim wiedzieć? Czym różni się nadpłodnienie od superfetacji?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Co to jest nadpłodnienie?

Nadpłodnienie, określane także mianem superfekundacji jest terminem, który oznacza zapłodnienie odrębnych komórek jajowych pochodzących z jednego cyklu owulacyjnego przy udziale plemników pochodzących z różnych stosunków seksualnych odbytych na przestrzeni krótkiego czasu. Ponowne zapłodnienie może nastąpić po upływie od trzech do czternastu dni. Ciąży, która jest ściśle związana z nadpłodnieniem nie nazywa się ciążą bliźniaczą. Tę będącą skutkiem nadpłodnienia określa się mianem ciąży dwojaczej.

Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat media informowały o przypadkach urodzenia dzieci pochodzących od różnych ojców. Tego typu sytuacja może mieć miejsce, kiedy kobieta w trakcie jednego cyklu owulacyjnego odbywała stosunki seksualne z różnymi osobami płci męskiej. Choć wielu osobom może wydawać się to nieprawdopodobne, natura udowadnia, że również takie sytuacje się zdarzają.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Nadpłodnienie a superfetacja

Superfetacja jest terminem, który odnosi się do zapłodnienia dodatkowego. W przeciwieństwie do nadpłodnienia zjawisko to nie występuje w trakcie jednego cyklu owulacyjnego, a dwóch. Do zapłodnienia oraz implantacji drugiej komórki jajowej do macicy może dojść nawet kilka tygodni po pierwszym zapłodnieniu. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, są jednak możliwe. Częściej występują u kobiet zapłodnionych metodą in vitro. Oprócz zabiegów in vitro na wystąpienie takiego zjawiska może wpływać również inny czynnik, tzn. stosowanie kuracji hormonalnej, która prowadzi do hiperowulacji.

3. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by doszło do superfetacji?

Jakie warunki muszą zostać spełnione, by doszło do zjawiska zwanego superfetacją? Pierwszym warunkiem jest owulacja, która występuje u kobiety, mimo pierwszej ciąży. Kiedy dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, musi dojść do zapłodnienia przez plemnik. Ostatnim warunkiem jest prawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy kobiety spodziewającej się już dziecka.

ROZWIĄŻ TESTY I PRZEKONAJ SIĘ:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza