Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Nadmierne objadanie się w święta może pogorszyć efektywność diety Noworocznej

Jedzenie dużych ilości przetworzonej żywności powoduje, że ludzie posiadają małą różnorodność bakterii jelitowych. Oznacza to, że stosowane diety mogą być mniej skuteczne. Eksperci twierdzą, że probiotyczne napoje jogurtowe mogą pomóc osobom, które wcześniej jadły niezdrowo w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Nowy Rok to pora, kiedy wiele osób planuje rozpoczęcie diety, ale nasze bakterie jelitowe mogą powstrzymywać osiąganie pewnych efektów.

Nowe badania wykazały, że niezdrowa dieta zmienia bakterie występujące w jelitach, co stanowi przeszkodę w osiąganiu odpowiednich rezultatów w próbach przejścia na dietę.

Osoby, które stosują się do niskokalorycznej zdrowej diety z dużą ilością owoców i warzyw oraz części przetworzonej żywności mogą mniej potrzebować przejścia na dietę w 2017 roku, ale to te osoby mają dobre bakterie jelitowe, które wspomagają ich funkcjonowanie.

Nieprawidłowa mikroflora jelitowa uniemożliwia osiąganie szybkich efektów diety
Nieprawidłowa mikroflora jelitowa uniemożliwia osiąganie szybkich efektów diety (123rf)

Ci, którzy odżywiali się niezdrowo do momentu przejścia na dietę, mogą mieć zróżnicowaną gamę bakterii jelitowych, co może powodować, że proces chudnięcia będzie zachodził mniej efektywnie i z opóźnieniem.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie sugeruje korzystne działanie probiotycznych jogurtów zawierających dobre mikroorganizmy, które posiadają osoby odżywiające się zdrowo.

"Jeśli chcemy przepisać dietę, aby poprawić czyjeś zdrowie, ważne jest, aby zrozumieć, jak mikroby pomagają kontrolować te korzystne efekty" - powiedział główny autor badania dr Jeffrey Gordon, dyrektor Centrum Nauk Genetycznych w Uniwersytecie w Waszyngtonie.

Wcześniejsze badania wykazały, że niezdrowa dieta sprawia, że ​​około 1 000 różnych bakterii żyjących w naszych wnętrznościach jest mniej zróżnicowanych.

Jedzenie zbyt małych ilości owoców i warzyw również może mieć wpływ na to, jak funkcjonują korzystne miktoorganizmy w naszym organizmie.

To ważne, ponieważ bakterie te mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie ludzi i są związane z cukrzycą i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Wpływają one również na sukces planowanej  diety.

ZOBACZ TAKŻE

Co to jest mikroflora jelitowa?

W najnowszym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie "Cell Host & Microbe", naukowcy odkryli, że ludzie, którzy mają gorszy zasób bakterii jelitowych przechodząc na dietę chudną mniej efektywnie.

Badanie jest jednym z pierwszych, które głębiej przyjrzało się, jak długoterminowe nawyki żywieniowe mogą wpływać na mikroflorę jelitową – łączną bazę mikroorganizmów żyjących we wnętrzu organizmu.

"Mamy coraz większe dowody na wpływ sposobu odżywiania się i wartości odżywczej diety na skład mikroflory jelitowej konsumenta" – powiedział dr Gordon.

"To badanie niesie nadzieję na zidentyfikowanie i wprowadzenie probiotyków nowej generacji" – mowią naukowcy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza