Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Naczyniaki wątroby. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć (WIDEO)

Zobacz film: "Naczyniaki wątroby. Co musisz o nich wiedzieć"

Naczyniaki wątroby są łagodnymi zmianami nowotworowymi. Przeważnie nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo podczas innych badań.

Możemy przez całe życie nie wiedzieć, że rozwijają się w naszej wątrobie. Co jednak się stanie, kiedy dadzą o sobie znać? Zobacz wideo. Naczyniaki wątroby, co warto o nich wiedzieć?

Naczyniaki wątroby są łagodnymi zmianami nowotworowymi. Przeważnie nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo podczas innych badań.

Naczyniaka powstają na lewym i prawym płacie wątroby. Mogą mieć różną wielkość. Lekarze nie do końca znają przyczynę ich pojawiania się na wątrobie.

U kobiet, które stosują hormonalne leki antykoncepcyjne lub są w ciąży, częściej obserwuje się większe naczyniaki. Małe naczyniaki nie dają żadnych objawów.

Przy dużych pojawia się ból i dyskomfort z prawej strony, pod żebrami. U chorego może też występować stan podgorączkowy. Bardzo rzadko dochodzi do pęknięcia naczyniaka.

Jeśli średnica naczyniaka nie przekracza pięciu centymetrów, nie powiększa się i nie grozi pęknięciem zaleca się obserwację zmiany.

Naczyniaki o średnicy powyżej dziesięciu centymetrów są kwalifikowane do leczenia operacyjnego. Naczyniaki mogą nie zostać wykryte przez całe nasze życie. Zwykle rozwijają się bezobjawowo i nie dają powodów do niepokoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza