Trwa ładowanie...

Na jakie choroby narażony jest szkielet?

Choć są dla organizmu podstawą, nie często myślimy, że mogą chorować. Bardziej zwracamy uwagę na kondycję serca, nerek, wątroby, tarczycy. O kościach i stawach zapominamy. Tymczasem ich choroby mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, sprawiając, że organizm odmówi posłuszeństwa. Zobacz, na co może chorować szkielet.

1. Osteoporoza

Jedna z najbardziej powszechnych chorób kości. Dotyka szczególnie osób starszych i wynika głównie z niedoborów składników odżywczych, w tym wapnia i witaminy D. Masa kostna stopniowo zanika, prowadząc powstawania ubytków w kościach.

Niestety, osteoporoza długo nie daje objawów. Kiedy natomiast da o sobie znać, nierzadko prowadzi do częstych złamań kości i innych poważnych urazów.

Zobacz film: "Dlaczego drętwieje nam prawa ręka?"

Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim o oseoporozie mogą świadczyć silne bóle w długich kościach, szczególnie występujące przy obciążeniu. Osteoporoza częściej diagnozowana jest u kobiet. Być może wynika to ze zmian hormonalnych.

2. Choroba Pageta

Gdy kości są słabe, podatne na uszkodzenia i złamania – można podejrzewać chorobę Pageta. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń w procesie tworzenia sie tkanki kostnej.

Choroba Pageta może być uwarunkowana genetycznie, może ją także wywołać wirus. Do czynników ryzyka kwalifikuje się wiek. Im człowiek starszy, tym ryzyko wystąpienia schorzenia jest większe. Po 85. r.ż. rośnie ono nawet pięciokrotnie w porównaniu do osób po 60.

O czym może świadczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?
O czym może świadczyć ból kręgosłupa lędźwiowego? [5 zdjęć]

Problemy z kręgosłupem ma już od 60 do 80 proc. społeczeństwa. Najczęściej ból ignorujemy i łykamy

zobacz galerię

W przeciwieństwie do osteoporozy, choroba Pageta częściej atakuje mężczyzn. Najczęściej dotyka kości udowej oraz piszczelowej, choć zdarza się, że umiejscawia się w miednicy, kręgosłupie czy czaszce.

Objawy? Zależą od ogniska choroby. Jeśli chodzi o kości długie, są to zazwyczaj silne dolegliwości bólowe, deformacje stawów, uszkodzenia ich. Schorzenie zlokalizowane w miednicy będzie przede wszystkim odczuwane jako silny ból, a to umiejscowione przy kręgosłupie może wywołać uczucie drętwienia i sztywności.

3. Martwica kości

Do martwicy kości prowadzi słabe ukrwienie. Może nią skutkować także stan zapalny w tętnicach, zapalenie szpiku kostnego lub okostnej lub zatrucie toksynami bakteryjnymi czy silnymi oparzeniami.

W przebiegu choroby w kości dochodzi do obumierania tkanki kostnej. Taka martwa tkanka jest wchłaniana przez nową i też przez nią zastępowana. Problem w tym, że jej odporność na uszkodzenia jest już dużo mniejsza. Podatna jest także na deformacje.

Leczenie martwicy kości najczęściej wymaga zabiegu chirurgicznego.

4. Choroba Olliera

Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U chorych dochodzi do nieprawidłowości w kostnieniu chrzęstnym, szczególnie kości długich. Pierwsze objawy to charakterystyczne guzy na placach u rąk i asymetria dłoni

Guzy te tworzą się wewnątrz kości, mogą dochodzić nawet do kilku centymetrów średnicy. Nieleczone, prowadzą do zniszczenia, skręcenia, silnych dolegliwości bólowych oraz wygięcia palców.

Chorobę leczy się chirurgicznie.

5. Osteomalacja

Czyli zaburzenie metabolizmu kości. Jego przyczyną może być niedobór wapnia, fosforu lub witaminy D. Choroba wynika z nieprawidłowej mineralizacji nowych tkanek. Kości stają się bardzo podatne na urazy, co jest z kolei przyczyną utraty przez nie gęstości.

Osteomalacja może wystąpić u pacjentów w każdym wieku. Dotyka także dzieci i wtedy nazywa się ją krzywicą. Jest niebezpieczna dla rozwijającego się koścca młodego organizmu. Powód? Już u kilkulatka może być przyczyną wad postawy, wad kręgosłupa, licznych deformacji, koślawości kolan i płaskostopia. U dorosłych skutkuje zazwyczaj łamliwością kości.

Osteomalację bezwzględnie trzeba leczyć. Pierwszym etapem terapii jest zazwyczaj uzupełnienie niedoborów witaminy D, K2 oraz wapnia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza