Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Kiedy należy się zaszczepić przed wyjazdem?

Szczepionki ochronne są niezmiernie ważne w codziennym życiu. Kojarzą się nam głównie z okresem dzieciństwa, aczkolwiek po szczepionkę sięgają także dorośli. Jeśli w najbliższym czasie wybieramy się w podróż za granicę, warto pomyśleć o obowiązkowym szczepieniu. W Ameryce Południowej, Afryce, Azji Południowo-Wschodniej jesteśmy narażeni na różne choroby zakaźne. Na jaki czas przed wyjazdem należy się zaszczepić?

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

spis treści

1. Kiedy szczepić się przed podróżą?

Szczepionki ochronne mają pewien okres opóźnienia (od 7-14 dni do nawet kilku miesięcy) nim zaczną działać, ważne jest, aby nie szczepić się w dniu wyjazdu, ale znacznie wcześniej. Niestety, nie ma szczepionki na wszystkie choroby tropikalne. Pewna część organizmów wywołująca te choroby charakteryzuje się takimi cechami, które uniemożliwiają wytworzenie szczepionki. Na przykład wirus HIV, popularny w Afryce, mutuje zbyt szybko by można było opracować skuteczną szczepionkę.

2. Choroby zakaźne

Europa

Jeżeli wybierasz się na Bałkany, warto pomyśleć o szczepionce skojarzonej, przeciwko WZW typu B.

Azja
Przed wyjazdem do Japonii warto zaszczepić się przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Wirus atakuje głównie dzieci. Objawy choroby to: gorączka, sztywność karku, wymioty. U około 25% zakażonych choroba kończy się śmiercią, u pozostałych występuje trwałe uszkodzenie mózgu. Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu zaleca się osobom wyjeżdżającym do Bangladeszu, Malezji, Nowej Gwinei, Filipin, Tajlandii.

Afryka
Planującym wyjazd na kontynenty afrykańskie zaleca się szczepionki przeciwko:

Szczepienia dorosłych, wyjeżdżających do Afryki chronią przed zachorowaniem przez co najmniej 10 lat.

Australia i Oceania
Nowa Zelandia, Australia i Polinezja Francuska to kraje o małym zagrożeniu epidemiologicznym. Jeśli planujemy wyjazd do: Papui, Nowej Gwinei należy zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu.

Ameryka Południowa
Gujana Francuska i Brazylia należą do krajów, w których istnieje największe zagrożenie chorobami zakaźnymi. Jadąc do Brazylii należy wykonać szczepienie przeciwko: WZW B, WZW A, żółtej febrze, durowi brzusznemu.

Szczepienia przed wyjazdem powinny być w odpowiednim czasie. Planując urlop, turyści powinni na jakiś czas przerwać szał zakupów i zastanowić się nad nagłą zmianą klimatu, jaka ich czeka. Niesie ona mnóstwo zagrożeń dla zdrowia i życia, dlatego warto pomyśleć o szczepieniu przed wyjazdem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Placówki wykonujące szczepienia przed podróżą
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza