Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

USG trzustki – na czym polega i co wykrywa? Jak się przygotować?

USG trzustki to integralna część badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Dzięki niemu można określić kształt, wielkość oraz echogeniczność narządu, czyli ocenić jego stan, ale i szybko wykryć rozwijające się stany chorobowe. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Jakie są wskazania do ultrasonografii trzustki?

Zobacz film: "Produkty, których nie lubi twoja trzustka"

spis treści

1. Co to jest USG trzustki?

USG trzustki jest elementem szerszego badania, jakim jest USG jamy brzusznej. Wykorzystuje ono działanie fali ultradźwiękowej w celu obrazowania narządów: wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, nerek, gruczołu krokowego i trzustki.

Ultrasonografię trzustki stosuje się w diagnostyce takich schorzeń jak przewlekłe zapalenie trzustki, torbiele trzustki czy rak trzustki.

Trzustka jest narządem gruczołowym: zewnątrz i wewnątrzwydzielniczym zlokalizowanym zaotrzewnowo w jamie brzusznej, w jej górnej części, obok dwunastnicy. Choć jest nieduża, waży bowiem maksymalnie 100 g, ma skomplikowaną budowę anatomiczną i czynnościową. Odgrywa także ważną rolę.

2. Wskazania do USG trzustki

Istnieje wiele wskazań do wykonania badania USG trzustki. To między innymi:

3. Jak przebiega badanie trzustki?

Przed wykonaniem badania USG lekarz zbiera wywiad, zapoznaje się również z wynikami poprzednich badań. Następnie nanosi na skórę żel, który ma zmniejszyć tarcie, poprawić przewodnictwo fal ultradźwiękowych. By mieć swobodny dostęp do badanego obszaru, pacjent proszony jest o założenie rąk za głowę.

Następnie lekarz przykłada głowicę aparatu do brzucha, a obraz badanego narządu jest prezentowany na ekranie aparatu USG w czasie rzeczywistym.

W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o nabranie powietrza i wstrzymanie oddechu, co umożliwia uwidocznienie niektórych struktur. O tym, co widać na ekranie ultrasonografu, lekarz z reguły informuje na bieżąco w trakcie USG.

Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Na koniec pacjent otrzymuje zdjęcia ultrasonograficzne wraz z opisem.

4. Co wykrywa USG trzustki?

Ultrasonografia trzustki pozwala na określenie jej kształtu, wielkości i echogeniczności. Umożliwia także wykrycia nieprawidłowości i zmian w jej obrębie, takich jak:

Przy podejrzeniu ostrego zapalenia trzustki wskazana jest tomografia komputerowa. Zmiany w przebiegu ostrego zapalenia trzustki są mało widoczne, więc badanie USG może być w tym przypadku niewystarczające do postawienia diagnozy.

USG trzustki – opis

Na torbiel trzustki wskazuje hypoechogeniczna, kilkumilimetrowa zmiana. Rak trzustki widoczny w badaniu USG to guz o barwie ciemniejszej od otaczających go tkanek. Najczęstszy guz złośliwy trzustki – gruczolakorak – w USG jest zmianą hipoechogeniczną. Objawy raka trzustki to ból brzucha, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała i chudnięcie. Częstym pierwszym objawem raka trzustki jest żółtaczka.

Na przewlekłe zapalenie trzustki w USG wskazuje:

  • poszerzony przewód trzustkowy,
  • powiększony narząd,
  • zaniki, zwłóknienia i zwapnienia w miąższu trzustki,
  • guz zapalny zlokalizowany w głowie trzustki,
  • zmiany o charakterze hiperechogenicznym.

5. Przygotowanie do USG trzustki

Ultrasonografia jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, prowadzonym przez powłoki brzuszne. Jak się do niego przygotować?

Należy być na czczo, a dzień przed zabiegiem stosować lekkostrawną dietę. Można jeść jasne pieczywo, mleko i produkty mleczne, chude mięsa i gotowane warzywa. Nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających, surowych warzyw i owoców, jak również nie należy pić płynów gazowanych.

Czy pić wodę przed USG jamy brzusznej? Około godziny przed badaniem należy wypić litr płynu niegazowanego i nie oddawać moczu.

W dniu badania nie wolno palić papierosów, spożywać alkoholu i żuć gumy. Ważne, by zażyć preparat odgazowujący, który ułatwia pozbycie się nadmiaru gazów z przewodu pokarmowego. To ważne, ponieważ zalegająca treść pokarmowa i gazy w żołądku, dwunastnicy i jelitach uniemożliwiają prawidłową ocenę narządów jamy brzusznej.

Badanie USG może być zlecone przez lekarza prowadzącego lub wykonane prywatnie. USG jamy brzusznej, w tym USG trzustki kosztuje 100-200 zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza