Na co umierają Polki? Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował raport, z którego wynika, że najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet są choroby układu krążenia. Stanowią one ponad 45 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych.
Zobacz film: "Prof. Flisiak potwierdza, że w szpitalach zaczynają dominować młodsi pacjenci"
1. Najczęstsze przyczyny zgonów wśród kobiet
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował właśnie raport dotyczący śmiertelności w Polsce. W analizie wykorzystano dane z 2018 r., z których wynika, że najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet są choroby układu krążenia (45,5 proc.) i nowotwory złośliwe (22,9 proc).
Jednak przyglądając się wskaźnikom procentowym z podziałem na lata, można zauważyć, że przyczyny śmierci wśród polskich kobiet, zmieniają się wraz z wiekiem.
2. Zgony z podziałem na wiek
Zgony spowodowane chorobami układu krążenia (zawał serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa, miażdżyca) dotyczą głównie kobiet powyżej 75. roku życia. W tej grupie stanowią aż 44,2 proc. wszystkich śmierci.
U młodszych kobiet (30-74) główną przyczyną śmierci są nowotwory złośliwe. Odpowiadają one za 43,5 proc. zgonów w grupie 45-49 lat, 45,3 proc. w grupie 50-54 lata i ponad 50 proc. w grupie 55 a 59 r.ż. W starszych grupach (75-79 lat) nowotwory stanowią 27,2 proc.
Polki najczęściej chorują na nowotwory złośliwe piersi (22,5 proc), jelita grubego (9,9 proc.) i płuca (9,4 proc.).
Zgony w przedziale wiekowym 1-29 lat spowodowane są przede wszystkim tzw. przyczynami zewnętrznymi, takimi jak wypadki komunikacyjne.
Istnieje również kategoria bez podanej przyczyny zgonu (aż 10,6 proc. w grupie 30-34 i 14,6 proc wśród kobiet 85+). Oznacza to, że do śmierci doszło wskutek niezdiagnozowanej choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.