Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Na co umierają Polki? Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował raport, z którego wynika, że najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet są choroby układu krążenia. Stanowią one ponad 45 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych.

Zobacz film: "Prof. Flisiak potwierdza, że w szpitalach zaczynają dominować młodsi pacjenci"

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny zgonów wśród kobiet

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował właśnie raport dotyczący śmiertelności w Polsce. W analizie wykorzystano dane z 2018 r., z których wynika, że najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet są choroby układu krążenia (45,5 proc.) i nowotwory złośliwe (22,9 proc).

Zgony wśród kobiet
Zgony wśród kobiet (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego)

Jednak przyglądając się wskaźnikom procentowym z podziałem na lata, można zauważyć, że przyczyny śmierci wśród polskich kobiet, zmieniają się wraz z wiekiem.

Przyczyny zgonów wśród kobiet
Przyczyny zgonów wśród kobiet (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego)

2. Zgony z podziałem na wiek

Zgony spowodowane chorobami układu krążenia (zawał serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa, miażdżyca) dotyczą głównie kobiet powyżej 75. roku życia. W tej grupie stanowią aż 44,2 proc. wszystkich śmierci.

U młodszych kobiet (30-74) główną przyczyną śmierci są nowotwory złośliwe. Odpowiadają one za 43,5 proc. zgonów w grupie 45-49 lat, 45,3 proc. w grupie 50-54 lata i ponad 50 proc. w grupie 55 a 59 r.ż. W starszych grupach (75-79 lat) nowotwory stanowią 27,2 proc.

Polki najczęściej chorują na nowotwory złośliwe piersi (22,5 proc), jelita grubego (9,9 proc.) i płuca (9,4 proc.).

Zgony w przedziale wiekowym 1-29 lat spowodowane są przede wszystkim tzw. przyczynami zewnętrznymi, takimi jak wypadki komunikacyjne.

Istnieje również kategoria bez podanej przyczyny zgonu (aż 10,6 proc. w grupie 30-34 i 14,6 proc wśród kobiet 85+). Oznacza to, że do śmierci doszło wskutek niezdiagnozowanej choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza