Trwa ładowanie...

Myślała, że to zapalenie ucha. Okazało się, że to kleszcz, a w dodatku z tyfusem

Historia Amerykanki Whitney James może być nauką dla wielu osób bagatelizujących niepozorne objawy ukąszenia kleszcza. Po powrocie z podróży w australijskich lasach kobietę zaczęło boleć ucho i wyraźnie spuchło. Myślała, że to zapalenie, jednak po przylocie do kraju okazało się, że uchu kobiety był kleszcz z tyfusem.

spis treści

1. Zaniepokoił ją ból węzła chłonnego

Silny ból na czubku ucha Whitney poczuła w trakcie lotu powrotnego do USA. Nie przejęła nim zbytnio, ponieważ założyła, że to efekt zmiany ciśnienia i lekkiego stanu zapalnego, który zaobserwowała w uchu dzień wcześniej. Po wyjściu z samolotu, ucho zaczęło ją wyraźnie swędzieć. Podczas drapania wyciągnęła z niego zaschniętą kulkę krwi. To też ją jednak nie poruszyło. Była spokojna do momentu, gdy poczuła silny ból węzła chłonnego pod uchem.

Zobacz film: "Jak wygląda ukąszenie kleszcza?"

Kobieta udała się do lekarki, która po wstępnym zbadaniu ucha stwierdziła, że pacjentce nic nie jest. Ból nasilał się jednak z dnia na dzień.

W końcu Whitney uświadomiła sobie, że ta kulka krwi, którą znalazła w uchu podczas powrotu z podróży, mogła być kleszczem.

Co więcej, przypomniała sobie, że właśnie przed kleszczami ostrzegał ją przewodnik podróży.

2. Nabrzmiały kleszcz i tyfus

Postanowiła sprawdzić w Google, jak wygląda kleszcz, który już wypił ludzką krew. Wpisała hasło: "nabrzmiały kleszcz". Zdjęcia, które zobaczyła, przypominały to, co kilka dni wcześniej znalazła w swoim uchu. Kontaktowała się z wieloma lekarzami aż w końcu trafiła do specjalisty od chorób zakaźnych, który od razu przebadał ją w kierunku możliwych chorób zakaźnych.

Niestety, okazało się kobieta zaraziła się od kleszcza tyfusem, ale nie tyfusem plamistym, z powodu którego ludzie umierali podczas II wojny światowej. Whitney zachorowała na tyfusa kleszczowego, który jest popularną chorobą w północnej Australii, rejonie, gdzie znajdziemy wiele kleszczy.

Jakie objawy daje tyfus plamisty?

Zwykle łagodne: powiększenie węzłów chłonnych, zmęczenie, ból głowy. Ich nasilenie zależy od konkretnego przypadku. W ostrym przebiegu choroby u chorego może pojawić się niewydolność nerek i ciężkie zapalenie płuc.

Whitney dostała antybiotyk w porę, dzięki czemu nie doszło do powikłań. Opowiadając tę historię przestrzega, aby nie bagatelizować – szczególnie po powrocie z lasów czy innych terenów zielonych – takich objawów, jak obrzęk na skórze, powiększenie węzłów chłonnych czy ból w okolicy ugryzienia.

Zobacz także: Naukowcy znaleźli prosty sposób na ocenę zdrowia serca. Wystarczy pokonać 4 piętra schodów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza