Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw raka trzustki. Hayley Sparkes myślała, że to przez ciążę

Hayley Sparkes czekała na narodziny drugiego dziecka. Czuła się fatalnie, doskwierały jej nudności, bóle brzucha i kręgosłupa. Wszystko przypisywała ciąży. Dopiero badania wykazały, że kobieta cierpi na nowotwór trzustki. Ten typ raka daje niespecyficzne objawy, które często są ignorowane.

Zobacz film: "Nietypowy objaw raka trzustki"

1. Rak trzustki - pierwsze objawy

Była szczęśliwą mamą i żoną. Hayley Sparkes razem z mężem wychowywała 3-letnią córeczkę Maisy. Ich życie wydawało się niemal idealne. Wiadomość o drugiej ciąży była dla obojga spełnieniem marzeń. Kolejne miesiące okazały się dla kobiety trudne. Często odczuwała mdłości, bóle brzucha i kręgosłupa. Jednak w jej stanie były to objawy, które nie budzi wątpliwości ani jej, ani lekarzy.

Hayley Sparkes  z córeczką
Hayley Sparkes z córeczką (FB)

Rodzinną sielankę przerwał jeden dzień. Kiedy Hayley szykowała się do pracy, nagle poczuła rozdzierający ból pleców, który spowodował, że nie mogła się podnieść z podłogi.

Kiedy wezwała karetkę, lekarz stwierdził, że prawdopodobnie ma złamane kilka kręgów. To był pierwszy sygnał alarmowy, bo takie rzeczy nie powinny przydarzyć się osobie w normalnej kondycji zdrowotnej.

Potem były dwa tygodnie badań i niepewności. Diagnoza była okrutna. Okazało się, że jej kości pękły, bo śmiertelna choroba atakowała jej ciało. U 34-latki zdiagnozowano raka trzustki w czwartym stadium.

2. Rak trzustki – rokowania

"Na początku żona nie chciała słyszeć o chorobie, chciała mieć czas, żeby się z tym pogodzić. Po kilku tygodniach zmieniła swoje nastawienie i zaczęła zbierać jak najwięcej informacji o raku trzustki, chociaż wiedziała, że rokowania nie były dobre" – wspomina jej mąż.

Rak trzustki to nierówny przeciwnik. Jak w każdej taktyce najważniejsze jest szczegółowe rozpracowanie wroga
Rak trzustki to nierówny przeciwnik. Jak w każdej taktyce najważniejsze jest szczegółowe rozpracowanie wroga [7 zdjęć]

W Polsce każdego roku ok. 3 tysiące pacjentów słyszy diagnozę "rak trzustki". To jeden z najbardziej

zobacz galerię

Okazało się, że wiele objawów raka trzustki przypomina dolegliwości, które towarzyszą kobietom podczas prawidłowej ciąży. Lekarze przyznają, że cześć pacjentów, u których później diagnozują chorobę narzeka na niestrawność, wzdęcia i bóle brzucha.

Rak trzustki daje niespecyficzne objawy, które często są ignorowane
Rak trzustki daje niespecyficzne objawy, które często są ignorowane (FB)

Przeczytaj także: Rak trzustki przyczyną śmierci Karla Lagerfelda. Jakie są objawy tej choroby?

To nie był koniec złych wiadomości dla Hayley. Lekarze poinformowali ją, że jedyną szansą na jej uratowanie jest leczenie, które nie daje szans na przeżycie dziecka. W 18. tygodniu ciąży Alex i Hayley musieli podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu - o przerwaniu ciąży.

3. Rak trzustki – cichy zabójca

Hayley chciała zrobić wszystko, by żyć dla swojej córeczki, która miała tylko 3 latka. Kolejne 5 miesięcy były ciągłą walką. Badania, leczenie i brak dobrych wiadomości. Maleńka Maisy kompletnie nie rozumiała, co się dzieje z jej mamą i dlaczego tyle czasu spędza w szpitalu.

"Oboje byliśmy bardzo optymistycznie nastawieni do przyszłości, Hayley pozostawała w dobrej kondycji psychicznej. Miała plany, co zrobi, kiedy pokona raka" – opowiada jej mąż.

Alex nigdy nie zapomni dnia, w którym odeszła. To było na tydzień przed ich czwartą rocznicą ślubu i zaledwie pięć miesięcy po zdiagnozowaniu nowotworu.

4. "Tęsknie za moim przyjacielem"

"Nie umiem powiedzieć, za czym najbardziej tęsknię, była jak światło. Jej obecność zawsze była wyczuwalna przez wszystkich, których przyciągała jej łagodna natura i zaraźliwy śmiech. Łatwo się zaprzyjaźniała i chyba najbardziej po tym wszystkim tęsknię właśnie za moim przyjacielem" - mówi Alex Sparkes.

Hayley miała 34 lata
Hayley miała 34 lata (FB)

Alex postanowił podzielić się historią ich rodziny, aby zwiększyć świadomość na temat nowotworu trzustki i uczulić wszystkich, by uważniej obserwowali swój organizmu. Jak pokazuje historia Hayley, wczesne wykrycia raka trzustki jest bardzo trudne. Jego objawy są często mylone z ogólnym dyskomfortem lub nie występują wcale, dopóki nie jest za późno.

Rak trzustki jest jednym z najpóźniej wykrywanych nowotworów. W przypadku tej choroby wskaźnik przeżycia powyżej pięciu lat wynosi zaledwie dziewięć procent.

Przeczytaj także, czy istnieje związek między cukrzycą a rakiem trzustki?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza