Trwa ładowanie...

Muzykoterapia pomaga dzieciom z depresją

Muzykoterapia może być skuteczną metodą pomocy dzieciom i młodzieży wyleczenia depresji. Tak sugerują naukowcy z Anglii według najnowszych badań.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „The Journal of Child Psychology and Psychiatry”  naukowcy z Uniwersytetu w mieście Bournemouth w Anglii  zbadali 251 dzieci w wieku od 8 do 16 lat.

Według autorów badania, dzieci, które otrzymały leczenie muzyką wykazały znaczną  poprawę samooceny w porównaniu z grupą kontrolną, która była leczona metodami konwencjonalnymi.

Muzykoterapia okazała się skuteczną metodą w leczeniu depresji u dzieci
Muzykoterapia okazała się skuteczną metodą w leczeniu depresji u dzieci (123RF)

„Badanie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia określenia skutecznych metod leczenia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania i z zaburzeniami psychicznymi” – powiedział główny autor badania Sam Porter  w komunikacie prasowym.

„Ustalenia zawarte w raporcie powinny zostać uznane przez świadczeniodawców i lekarzy przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu rodzaju opieki dla dzieci i młodzieży, którą chcą wspierać" – dodaje.

Badanie zostało wykonane w okresie od marca 2011 roku do maja 2014 roku. Dzieci przypisane do grupy eksperymentalnej otrzymywały zachęty do tworzenia własnej muzyki i dźwięku za pomocą swojego głosu, instrumentu lub ruchu. Mogli używać instrumentów, takich jak gitary, instrumenty klawiszowe, perkusja i ksylofony.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

Muzykoterapia została powiązana z poprawą samooceny.

"Muzykoterapia jest często używana do terapii  dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach dotyczących zdrowia psychicznego. Wyniki są zdecydowanie pozytywne i podkreślają one potrzebę muzykoterapii jako główną opcję leczenia depresji u dzieci i młodzieży” – mówią autorzy badania.

W przyszłości naukowcy planują ocenić, jak opłacalne jest zastosowanie muzykoterapii jako jednej z metod leczenia depresji w porównaniu do bardziej konwencjonalnych metod.

ZOBACZ TAKŻE

Przyczyny depresji u dzieci

Depresja u dzieci i młodzieży jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Często prowadzi do tragicznych w skutkach czynów. Dlatego ważne jest obserwowanie młodych osób oraz zrozumienie choroby, aby uchronić je przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Pierwszą dolegliwością jest długotrwałe przygnębienie i smutek dziecka oraz brak sensu życia odczuwany przez tak młodą osobę. Chory izoluje się od społeczeństwa, zaniedbuje swoje codzienne nawet najprostsze obowiązki. Często bywa zamyślony i nieobecny.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Kolejnymi syndromami choroby są brak apetytu, kłopoty z pamięcią i koncentracją, spowolnienie myślenia i spowolnienie ruchowe, lęki, zaburzenia snu, brak energii do życia i ciągłe nieuzasadnione poczucie winy.

Te objawy utrudniają już normalne funkcjonowanie człowieka. Często towarzyszą temu bóle brzucha, głowy, kręgosłupa, kłucie w klatce piersiowej. Często taka młoda osoba próbuje poradzić sobie z problemem popadając w nałogi, imprezując i próbując zwrócić na siebie tym samym uwagę bliskich.

Jednak nie tędy droga. Każdy, kto zauważy dolegliwości opisane powyżej powinien zgłosić ten problem lekarzowi psychologowi lub psychiatrze. Zazwyczaj chora osoba chętnie otworzy się i opowie o swoich problemach lekarzowi, gdyż w głębi serca potrzebuje pomocy i wsparcia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza