Trwa ładowanie...

Mumio (shilajit himalajskie) – właściwości i zastosowanie

Oryginalne mumio, choć dla wielu to zupełna nowość, było od wieków znane i stosowane przez starożytnych Greków oraz w medycynie ajuwerdyjskiej. Mumio wzmacnia odporność i wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego. Niektóre z jej właściwości znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych.

Zobacz film: "Suplementy diety to nie leki, ale mogą zrobić krzywdę"

spis treści

1. Mumio –właściwości

Mumio z wyglądu przypomina małe bryłki podobne do żywicy. Najprawdopodobniej powstaje jako proces obumierania materii organicznej, a więc alg, szczątków roślin czy porostów. Znaleźć je można w szczelinach gór, zwłaszcza Himalajów.

Mumio shilajit himalajskie polecane było przez starożytnych, którzy widzieli w nim środek na wzmocnienie i siłę. Z czasem zaczęto wykorzystywać je również w leczeniu różnego rodzaju urazów, m.in. stłuczeń, zwichnięć czy złamań. Mumio podawano też w przypadku migreny, anginy, kaszlu, kataru czy duszności. Leczono nim egzemę oraz czyraki.

2. Mumio – lekarstwo na wiele problemów

Choć mumio znane było od wieków, a jego skuteczność potwierdzona przez osoby go stosujące, w ostatnich latach substancją tą zainteresował się świat nauki. Od kilkudziesięciu lat analizy jego składu oraz właściwości badane są przez naukowców z całego świata, zwłaszcza z Rosji i Indii. W latach 70. XX wieku badacze rosyjscy na łamach pisma "Ortopediia travmatologiia i protezirovanie" opublikowali serię artykułów, w których dowodzili, że mumio ma pozytywny wpływ na kości. I stąd zaleca się jego stosowanie przy zwichnięciach i złamaniach, bo przyspiesza ich gojenie. Mumio zdaniem uczonych ma również leczyć osteoporozę. Zawiera bowiem kwasy próchnicze (humusowe), które mają zdolność syntezowania związków wapnia w układzie kostnym.

Mumio obfituje również w istotne dla kośćca pierwiastki – wapń i fosfor. Mumio – maść lub krem – wspomaga też leczenie stłuczeń i zwichnięć.

Z kolei badacze z Chile na łamach pisma "International Journal of Alzheimer's Disease" dowodzą, że obecne w mumio składniki są w stanie zahamować rozwój choroby Alzheimera.

Udowodniono też, że mumio łagodzi objawy dolegliwości związanych z układem pokarmowych, które pojawiają się w przebiegu zaburzeń trawienia, niestrawności czy choroby wrzodowej. Pomaga też zmniejszyć skutki przejedzenia. Naukowcy z Korei Południowej przekonują natomiast, że mumio stanowi naturalny środek wspomagający płodność. Z badań przeprowadzonych na szczurach wynika, że stymuluje proces spermatogenezy (powstawania plemników).

Zdaniem zwolenników naturalnych metod leczenia mumio przyczynia się również do obniżenia poziomu cukru we krwi. Przeprowadzono eksperyment, podczas którego podawano pacjentom przez trzy tygodnie ekstrakt z mumio. Wyniki dowodziły, że po tym czasie poposiłkowe stężenie glukozy obniżyło się o kilkanaście jednostek.

Mumio poleca się też na hemoroidy. Aplikowane w postaci czopków mają zmniejszyć krwawienie, złagodzić ból oraz działać przeciwświądowo. Wspomagają również odbudowę śluzówki i zapobiegają stanom zapalnym.

2.1. Mumio – cena i dostępność

Mumio można kupić w aptece lub w sklepach z produktami pochodzenia naturalnego. Tabletki mumio kosztują ok. 40 zł, a proszek mumio – ok. 15 zł za 10 g. Cena kremu mumio to 50 zł za 10 ml. Najdroższy jest balsam mumio – jego cena może wynieść nawet 150 zł za 50 ml.  

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza