Mroczki przed oczami - przyczyny, objawy, leczenie
Mroczki przed oczami to niewielkie kropki pojawiające się w polu widzenia, które mogą być zauważalne szczególnie wtedy, gdy patrzymy na coś jasnego, na przykład białą kartkę papieru lub niebieskie niebo. Mroczki przed oczami mogą być irytujące, ale zwykle nie mają wpływu na wzrok. Czasami mogą jednak powodować subtelne cienie, ale takie zjawisko ma miejsce tylko przy określonych rodzajach światła. Większość osób nie przejmuje się mroczkami przed oczami, ale w niektórych przypadkach mogą one być oznaką choroby. Dlatego też osoby, które zauważyły nagłe zwiększenie ilości mroczków przed oczami powinny skonsultować się z okulistą.
Zobacz film: "Czy dbasz o swoje oczy? Sprawdź, jak często należy je badać"
1. Mroczki przed oczami - przyczyny
W większości przypadków mroczki przed oczami są spowodowane małymi pyłkami białka znanego jako kolagen. Tylna część oka jest wypełniona żelową substancją – ciałem szklistym. W miarę jak organizm człowieka starzeje się, ciało szkliste i jego miliony delikatnych włókien kolagenowych kurczy się i złuszcza. Drobinki kolagenu mogą gromadzić się w ciele szklistym, powodując zmianę w ilości światła dostającego się do siatkówki. W rezultacie mogą pojawić się mroczki przed oczami. Tego typu zmiany mogą wystąpić u osób w każdym wieku, ale najczęstsze są pomiędzy 50. a 75. rokiem życia, zwłaszcza u krótkowidzów oraz osób po operacji zaćmy. Mroczki przed oczami mogą pojawić się również na skutek innych operacji oczu, choroby oczu lub ich urazu, retinopatii cukrzycowej, złogów w ciele szklistym oraz guzów wewnątrzgałkowych. Przyczyną mroczków przed oczami może być także obecność ciał obcych w oku.
Mroczki przed oczami, zwane również mętami, są to plamki przypominające latające muszki w polu widzenia, szczególnie dobrze widoczne na białym tle, znajdujące się w komorze ciała szklistego.
Choroby wywołujące męty przed oczami to odklejenie siatkówki, stan zapalny siatkówki i ciała szklistego, wylew krwi do ciała szklistego, tylne odklejenie ciała szklistego, ciało obce wewnątrzgałkowe, nadciśnienie oczne, retinopatia cukrzycowa, anemia z niedoboru żelaza lub witaminy B12, migrena z aurą, guz wewnątrzgałkowy.
Do poważnych stanów związanych z mroczkami przed oczami należą: odwarstwienie siatkówki, rozerwanie siatkówki, odwarstwienie ciała szklistego, krwawienie w ciele szklistym oraz stan zapalny siatkówki oraz ciała szklistego. Mroczki przed oczami mogą towarzyszyć również napadom migreny. Wskazaniem do konsultacji są także: przebłyski światła podczas mroczków lub chwilowa utrata wzroku, obecność mroczków po operacji oczu lub urazie, a także ból oczu towarzyszący mroczkom.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Drętwienie, duszności i mroczki przed oczami - odpowiada dr n. med. Andrzej Sawicki
- Mroczki przed okiem i silne błyski - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
- Mroczki przed oczami podczas wstawania - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
2. Mroczki przed oczami - objawy i leczenie
Mroczki przed oczami poruszają się tak jak gałki oczne. Podczas próby skupienia na nich uwagi wydają się oddalać. Mroczki przed oczami mogą mieć postać czarnych lub szarych kropek, linii, kresek, „pajęczyn” oraz kręgów. Gdy pojawią się po raz pierwszy, zwykle powracają, choć zwykle ta dolegliwość staje się mniej uciążliwa. Jeżeli jednak mroczki przed oczami pogarszają się, należy wybrać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o odwarstwieniu siatkówki, pęknięciach lub dziurach w siatkówce, krwawieniu na skutek cukrzycy oraz wysokim ciśnieniu krwi.
Jeśli mroczki przed oczami mają postać łagodną, zwykle nie trzeba ich leczyć. Jeżeli jednak utrudniają normalne funkcjonowanie, warto poruszać oczami. W ten sposób zmienia się układ płynu w oczach. Czasami mroczki przed oczami są tak gęste i liczne, że zaburzają widzenie. Wówczas warto rozważyć poddanie się operacji. Z zabiegiem wiąże się jednak ryzyko powikłań.
Zobacz także
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.