Trwa ładowanie...

Mózgi otyłych osób starzeją się szybciej

Nadprogramowe kilogramy nie tylko zmieniają kształt sylwetki, ale i wpływają na mózg. Do takich wniosków doszli niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Okazuje się, że różnica pomiędzy starzeniem się tego narządu jest spora. Brakuje ci motywacji do odchudzania? Zrób to dla swojego mózgu.

1. Badania naukowców z Cambridge

Testy naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że zmiany w mózgu związane ze starzeniem się organizmu zachodzą wcześniej u osób otyłych.

W badaniach wzięły udział 473 osoby w wieku 20-87 lat. Dane, zebrane przez Cambridge Centre for Aging and Neuroscience, podzielono na kilka grup. Czynnikiem decydującym była masa ciała ankietowanych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy spodziewali się niewielkich różnic w objętości substancji białej pomiędzy osobami otyłymi a szczupłymi. Substancja biała jest odpowiedzialna za komunikację poszczególnych obszarów mózgu. Znajdują się w niej aksony, które przesyłają informacje z komórki do poszczególnych neuronów. To tkanka mózgowa umiejscowiona się pod korą mózgu

Okazało się jednak, że różnice są o wiele bardziej dostrzegalne – np. ilość substancji białej u 50-letniej osoby zmagającej się z otyłością jest podobna do tej u szczupłej 60-letniej osoby. 

Różnica jest duża – zniekształcenia u osób o normalnej masie ciała pojawiają się 10 lat później. Charakterystycznych różnic nie widać jednak w młodszym wieku. Substancja biała u młodych osób otyłych była taka sama jak u szczupłych rówieśników. Zmiany zaczynają się pojawiać w wieku średnim. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Neurobiologii Aging".

Otyłość może powodować szybsze starzenie się mózgu
Otyłość może powodować szybsze starzenie się mózgu (123rf)

2. Starzenie się mózgu

Kurczenie się mózgu wraz z wiekiem jest naturalne. Dochodzi do niego pod wpływem stresu oksydacyjnego, który powoduje stany zapalne. Efektem jest zwolniona praca mózgu oraz problemy z przetwarzaniem informacji.

Badacze nie są jeszcze do końca pewni, dlaczego proces ten zachodzi szybciej u osób otyłych. Podejrzenie pada jednak na biologiczne procesy, które sprawiają, że mózg u osób w średnim wieku staje się bardziej wrażliwy na zmiany spowodowane otyłością.

Zmniejszanie się ilości substancji białej mózgu jest jedynym potwierdzonym skutkiem otyłości. Testy inteligencji i zdolności poznawczych nie wykazały innych różnic pomiędzy osobami szczupłymi a otyłymi.

Do tej pory nie ustalono, czy po zrzuceniu kilogramów ilość substancji białej w mózgu zwiększy się. Jest to temat do kolejnych badań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mózgi otyłych osób starzeją się szybciej
Mózgi otyłych osób starzeją się szybciej (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza