Trwa ładowanie...

Mózgi otyłych osób starzeją się szybciej

Nadprogramowe kilogramy nie tylko zmieniają kształt sylwetki, ale i wpływają na mózg. Do takich wniosków doszli niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Okazuje się, że różnica pomiędzy starzeniem się tego narządu jest spora. Brakuje ci motywacji do odchudzania? Zrób to dla swojego mózgu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Badania naukowców z Cambridge

Testy naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że zmiany w mózgu związane ze starzeniem się organizmu zachodzą wcześniej u osób otyłych.

W badaniach wzięły udział 473 osoby w wieku 20-87 lat. Dane, zebrane przez Cambridge Centre for Aging and Neuroscience, podzielono na kilka grup. Czynnikiem decydującym była masa ciała ankietowanych.

Naukowcy spodziewali się niewielkich różnic w objętości substancji białej pomiędzy osobami otyłymi a szczupłymi. Substancja biała jest odpowiedzialna za komunikację poszczególnych obszarów mózgu. Znajdują się w niej aksony, które przesyłają informacje z komórki do poszczególnych neuronów. To tkanka mózgowa umiejscowiona się pod korą mózgu

Okazało się jednak, że różnice są o wiele bardziej dostrzegalne – np. ilość substancji białej u 50-letniej osoby zmagającej się z otyłością jest podobna do tej u szczupłej 60-letniej osoby. 

Różnica jest duża – zniekształcenia u osób o normalnej masie ciała pojawiają się 10 lat później. Charakterystycznych różnic nie widać jednak w młodszym wieku. Substancja biała u młodych osób otyłych była taka sama jak u szczupłych rówieśników. Zmiany zaczynają się pojawiać w wieku średnim. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Neurobiologii Aging".

Otyłość może powodować szybsze starzenie się mózgu
Otyłość może powodować szybsze starzenie się mózgu (123rf)

2. Starzenie się mózgu

Kurczenie się mózgu wraz z wiekiem jest naturalne. Dochodzi do niego pod wpływem stresu oksydacyjnego, który powoduje stany zapalne. Efektem jest zwolniona praca mózgu oraz problemy z przetwarzaniem informacji.

Badacze nie są jeszcze do końca pewni, dlaczego proces ten zachodzi szybciej u osób otyłych. Podejrzenie pada jednak na biologiczne procesy, które sprawiają, że mózg u osób w średnim wieku staje się bardziej wrażliwy na zmiany spowodowane otyłością.

Zmniejszanie się ilości substancji białej mózgu jest jedynym potwierdzonym skutkiem otyłości. Testy inteligencji i zdolności poznawczych nie wykazały innych różnic pomiędzy osobami szczupłymi a otyłymi.

Do tej pory nie ustalono, czy po zrzuceniu kilogramów ilość substancji białej w mózgu zwiększy się. Jest to temat do kolejnych badań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza