Trwa ładowanie...

Mózg kobiety może być 3 lata młodszy. Wyniki badań

Mózg wciąż jest najmniej zbadanym ludzkim organem. Naukowcy cały czas prowadzą badania, aby zgłębić jego tajemnice. Tym razem amerykańscy naukowcy odkryli, że metaboliczny wiek mózgu różni się od biologicznego.

1. Różnice biologiczne

Od lat naukowców fascynował fakt, że kobiety są bardziej odporne na utratę pamięci i choroby neurologiczne niż mężczyźni. Wydaje się, że najnowsze wyniki badań mogą pomóc w rozwiązaniu tej zagadki. Okazuje się bowiem, że mózg kobiety jest w innym wieku niż wskazywałby na to jej biologiczny wiek.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie

zobacz galerię

Zobacz film: "7 nawyków, które niszczą mózg"

Naukowcy z amerykańskiego Uniwesytetu Washington w St Louis w stanie Missouri w swoich badaniach skupili się na określeniu wieku metabolicznego mózgów. Wyniki opublikowali w branżowym piśmie "Proceedings of the National Academy of Science".

2. Badania nad mózgiem

Badacze skupili się na procesie określanym jako aerobowa glikoliza, który polega na wytwarzany glukozy pompowanej do mózgu i tym samym dostarczaniu energii. Wraz z wiekiem jej ilość maleje. W ramach testów wykonali więc badania tomografem 121 kobiet i 84 mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat, w ramach których chcieli przyjrzeć się poziomowi glukozy i tlenu w mózgu.

Uzyskane dane wprowadzili do określonego wcześniej algorytmu. Podczas badań okazało się, że mózgi kobiet są o 3 lata metabolicznie młodsze niż wskazuje ich rok urodzenia. Co ciekawe, różnice wieku narządów były zauważalne zarówno u młodych, jak i starszych kobiet poddanych badaniom.

Naukowcy podkreślają, że badania nie wykazują, że mózgi mężczyzn starzeją się szybciej. To mózgi kobiet o 3 lata później "zaczynają dorosłość" i stąd właśnie może wynikać różnica w wieku metabolicznym. Wskazują również, że to dopiero początek badań. Obecnie trwają testy mające na celu wykazanie, która z badanych grup jest bardziej odporna na spadek funkcji mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza