Trwa ładowanie...

Miażdżyca może nie dawać objawów. Zaskakujące wyniki badań

Najnowsze badania dowodzą, że osoby, które nie mają żadnych objawów związanych z chorobami serca, mogą cierpieć na miażdżycę czy stwardnienie tętnic. Są to schorzenia, które nieleczone mogą okazać się śmiertelne.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

spis treści

1. Możesz mieć miażdżycę mimo braku objawów

Badacze znaleźli związek między wynikami angiografii tomografii komputerowej (CCTA) a rezultatami oceny zwapnienia tętnic wieńcowych (CAC). Angiografia jest badaniem bardziej zaawansowanym niż tomografia komputerowa serca, która jest wykorzystywana do generowania wyników CAC.

Naukowcy przebadali ponad 25 tys. osób z chorobą wieńcową. Przy zastosowaniu CCTA okazało się, że nawet zerowy wynik CAC nie wyklucza miażdżycy, zwłaszcza u osób, które z różnych przyczyn mają większe ryzyko wystąpienia choroby.

Wśród osób z zerowym wynikiem CAC, u 5 proc. wykryto miażdżycę, a u 0,4 proc. odnotowano znaczące zwężenie tętnic.

Możesz mieć miażdżycę mimo braku objawów. Zaskakujące wyniki badań
Możesz mieć miażdżycę mimo braku objawów. Zaskakujące wyniki badań (East News)

2. Miażdżyca u 42,1 proc. badanych

Łącznie miażdżycę zdiagnozowano u 42,1 proc. badanych. Ciężkie postacie miażdżycy naczyń wieńcowych występowały rzadziej. Niemal dwukrotnie częściej miażdżycę odnotowywano u mężczyzn niż u kobiet. Z wiekiem częściej zaczęła się pojawiać u obu płci.

Autorzy omawianych badań zapowiedzieli, że będą prowadzić dalsze analizy, w celu sprawdzenia, czy osoby z nieujawnioną miażdżycą są bardziej narażone na zawał serca w przyszłości.

3. Miażdżyca - objawy

Chroba może dawać też szereg objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Są to:

  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem - spowodowane odkładaniem blaszek miażdżycowych w naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu,
  • uczucie chłodu, drętwienie stóp, obrzmienie skóry, obrzęk a nawet widoczne zblednięcie kończyn dolnych,
  • u osób chorych na miażdżycę często niewyczuwalne jest tętno na tętnicach udowych,
  • tzw. dusznica bolesna - ból i zadyszka pojawiają się także po niewielkim wysiłku fizycznym,
  • rzadko miażdżyca objawia się odkładaniem złogów cholesterolowych w skórze, są one zauważalne jako żółte zgrubienia, zwykle zlokalizowane w okolicy powiek, w zgięciu łokcia lub pod piersiami. Mogą także powstawać w postaci guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza