Trwa ładowanie...

Motocyklista Kuba Piątek zakończył 39. edycję Rajdu Dakar

2 stycznia 2017 rozpoczął się 39. Rajd Dakar. Start honorowy miał miejsce w Paragwaju w miejscowości Asunción. Ze specjalnie przygotowanej rampy ustawionej pod pałacem prezydenckim zjechało w sumie 318 pojazdów, w tym motocykle, quady, samochody i ciężarówki.

Niestety pierwszy dzień rajdu był bardzo pechowy dla naszego motocyklisty Kuby Piątka. Miał on wypadek na odcinku specjalnym. Po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarze stwierdzili złamanie kości śródręcza, co uniemożliwia naszemu motocykliście dalszy udział w rajdzie.

Zeszłoroczny start w Rajdzie Kataru był również pechowy dla Jakuba Piątka.

Uległ on wówczas poważnemu wypadkowi. Liczne obrażenia, takie jak złamanie kości udowej, wybite zęby i krwiak mózgu, nie tylko sprawiły, że nie był on w stanie kontynuować rajdu, ale także stawiały pod dużym znakiem zapytania jego start w tegorocznym Rajdzie Dakar.

Jakub Piątek zakończył swój start w Rajdzie Dakar
Jakub Piątek zakończył swój start w Rajdzie Dakar (Facebook)

Piątek startujący z Orlen Team wykazał duży hart ducha. Motywacja do działania sprawiła, że całkowicie powrócił on do zdrowia, a dzięki intensywnym treningom osiągnął to, do czego z uporem dążył i wystartował w tym roku.

Jednak pierwszy odcinek specjalny wyeliminował go z dalszego udziału. Na odcinku zaledwie 40 kilometrów, doszło do teoretycznie niegroźnego wypadku, który przeszkodził młodemu motocykliście w drodze do wymarzonej mety w Buenos Aires.

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?
Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał? [10 zdjęć]

Sławna aktorka przyznaje, że cierpiała na depresję, gdy była nastolatką oraz we wczesnych latach młodości.

zobacz galerię

Jak mówi sam motocyklista, jechał on bardzo ostrożnie, w dobrym rytmie. Niestety wjechał na koleinę i skończyło się wywrotką. Motocykliście wypadł ze stawu kciuk, jednak pomimo ogromnego bólu jechał dalej. Na mecie pierwszego odcinka lekarze zabandażowali mu rękę i przejechał następne 350 km dojazdówki.

Choć ręka cały czas go bolała, był przekonany, że to jedynie wybity kciuk. Jednak prześwietlenie pokazało coś innego. Okazało się, że Piątek ma złamane kości śródręcza. Bardzo chciał kontynuować start, dodaje, że pewnie by mu się to udało, ale cena mogłaby być zbyt wysoka – jego zdrowie. Lekarze nie wyrazili zgody na jego dalszy udział w rajdzie.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jeszcze się ten Dakar nie zaczął, a dla mnie już się skończył" - mówi załamany motocyklista.

Jak się okazało Jakub Piątek pomimo tego wypadku, który go wyeliminował z wyścigu, zajął najwyższe 38 miejsce wśród polskich motocyklistów po pierwszym etapie. Jego kolega z Orlen Team zajął 41 miejsce, a Maciej Berdysz był 96. Odcinek wygrał Francuz Xavier de Soultrait.

Choć złamania takie jak złamania kości śródręcza są charakterystyczne dla osób uprawiających boks, to zdarzają się one również na skutek upadków, lub w wypadkach samochodowych. Ich objawy to przede wszystkim obrzęk, silny ból, krwiak lub zasinienie. Jeśli nie dojdzie do przemieszczenia odłamków, wystarczy założyć ortezę na rękę. Jednak jeśli dojdzie do przemieszczenia, może być konieczne leczenie operacyjne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza