Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Morwa biała - charakterystyka, właściwości lecznicze, przeciwwskazania do stosowania

Morwa biała to roślina, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Wszystko za sprawą jej licznych właściwości zdrowotnych. Morwa biała zawiera witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę), kwercetynę, substancję o nazwie DNJ (alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina). Związek DNJ hamuje rozkład skrobi na cukry proste, co za tym idzie, przeciwdziała hiperglikemii. Co jeszcze warto wiedzieć na temat morwy białej?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest morwa biała?

Morwa biała (łac. Morus alba L.) to wywodzący się z Chin, gatunek niewielkich drzew liściastych z rodziny morwowatych. Obecnie morwa biała występuje również na terenach Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej. W Europie morwa biała jest uprawiana od XI wieku.

Morus alba L. jest rośliną, która w warunkach naturalnych może osiągać nawet 15 metrów wysokości. Liście morwy białej są sercowate i ząbkowane na krawędzi. Owoce Morus alba L. są słodkie i nieco mdłe w smaku. Ich zabarwienie może być białe, różowe, fioletowe lub czarne. Warto nadmienić, że termin morwa biała nawiązuje do jasnego zabarwienia kory drzew liściastych z rodziny morwowatych, a nie do barwy owoców rośliny.

2. Właściwości lecznicze morwy białej

Morwa biała wykazuje szereg właściwości leczniczych. Spożywając owoce Morus alba L. dostarczamy swojemu organizmowi maltozę, glukozę, fruktozę a także sacharozę. Suszone liście morwy białej pomogą nam z kolei obniżyć wysokie ciśnienie krwi. W ich składzie znajdziemy błonnik pokarmowy, białko, witaminę C, beta-karoteny, szczawiany, kwas taninowy, żelazo, cynk, wapń, fosfor, cynk, magnez, a także witaminy z grupy B, między innymi tiaminę, ryboflawinę, niacynę.

Liście morwy białej to również cenne źródło polifenoli, takich jak rutyna, astragalina czy kwas chlorogenowy. Najważniejszym polihydroksyalkaloidem występującym w liściach morwy białej jest związek o nazwie DNJ (alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina. Zawartość tej substancji wynosi 0,28 do 3,88 mg/g. Związek o nazwie DNJ spowalnia rozkład rozkład skrobi na cukry proste i przeciwdziała przecukrzeniu, tzn. hiperglikemii występującej po spożyciu jedzenia.

Morwa biała zawiera w swoim składzie kwercetynę, która wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Działanie kwercetyny polega także na redukowaniu ilości sorbitolu w organizmie. Związek przeciwdziała rozwojowi chorób układu krwionośnego, schorzeń oczu, nerek, a także układu nerwowego. Liczne badania naukowców potwierdzają, że kwercetyna wspomaga również proces odchudzania.

Związki zawarte w morwie białej zapobiegają miażdżycy, a także innym chorobom układu krążenia. Dodatkowo, skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu, minimalizując ryzyko wystąpienia złogów cholesterolowych.

Liczne badania naukowe potwierdzają, że występujące w owocach rośliny cyjanidyny, przeciwdziałają uszkodzeniom śródbłonka mózgu, a także zapobiegają chorobie Alzheimera.

3. Morwa biała w tabletkach

W aptekach, drogeriach czy w sklepach internetowych możemy zakupić preparaty zawierające morwę białą. Decydując się na zakup morwy białej w tabletkach, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu. Choć większość preparatów ma w swoim składzie naturalny wyciąg z liści morwy białej, niektóre z nich zawierają również substancje konserwujące.

Wskazaniem do stosowania morwy białej w tabletkach są następujące problemy zdrowotne:

4. Przeciwwskazania do stosowania morwy białej

Przeciwwskazaniem do stosowania morwy białej jest ciąża i okres laktacji. Kolejnym przeciwwskazaniem do przyjmowania morwy białej jest również uczulenie. Roślina u większości osób nie wykazuje działania szkodliwego, z tego względu nie należy się jej obawiać.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza