Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Mogą wymagać niezwłocznej wizyty u kardiologa. Na te objawy nadciśnienia nie zwracamy uwagi

Gdy wskazania ciśnieniomierza przekraczają wartości 140 mm/Hg, doskonale wiemy, że czas udać się do lekarza. A jeśli nie sięgamy po ciśnieniomierz? Co powinno zwrócić naszą uwagę? Ból głowy? Niestety, pojawienie się tego objawu to nie jest pierwszy dzwonek alarmowy. To wyraźny sygnał, że przegapiliśmy inne znaki. - To bardzo niepokojący objaw, bo on już świadczy o zaawansowaniu choroby. Gdy się pojawia, to też znak, że zagrożenie powikłaniami jest dużo większe – alarmuje kardiolog, dr Michał Chudzik.

Zobacz film: "Nietypowe objawy nadciśnienia. Nie lekceważ ich"

spis treści

1. Wysokie ciśnienie – typowe objawy

Nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu czy choroby wieńcowej, a nawet niewydolności nerek. Kardiolodzy zwracają uwagę, że to już nie jest ''cichy zabójca'', bo zarówno edukacja, jak i łatwy dostęp do takiego narzędzia diagnostycznego, jakim jest ciśnieniomierz, oswajają chorobę. A jednak na nadciśnienie choruje nawet 15 mln Polaków i wielu z nas wciąż sądzi, że o nadciśnieniu ostrzeże nas ból głowy.

- Faktycznie do typowych objawów zaliczamy bóle głowy, bóle i uczucie rozpierania w klatce piersiowej, szybkie bicie i kołatanie serca – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik, kardiolog z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Dokuczliwe bóle głowy najczęściej skłaniają pacjentów do wizyty u lekarza. Można przyjąć, że ok. u 30 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z bólami głowy, przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie - wyjaśnia.

- Trzeba wspomnieć jednak, że nadciśnienie jest taką chorobą, która daje mało objawów, a pierwszym symptomem jest często udar mózgu z powstałymi niedowładami. Tu tkwi cały dramat i zarazem niebezpieczeństwo tej choroby – mówi ekspert.

Jak wyprzedzić udar? Przede wszystkim należy mieć świadomość pewnych nietypowych objawów nadciśnienia.

2. Nietypowe symptomy nadciśnienia

- Jeżeli nie kontrolujemy systematycznie ciśnienia, to w ogóle nie mamy świadomości tego, że chorujemy. Mimo to przez lata choroba uszkadza nasze naczynia krwionośne, zaburzając tzw. mikrokrążenie – ostrzega dr Chudzik. Co może wskazywać na ten proces?

2.1. Problemy z potencją

Dr Chudzik zauważa, że u mężczyzn to często pierwszy objaw problemów z mikrokrążeniem, pojawiający się nawet na dwa lub trzy lata przed problemami kardiologicznymi.

- Najczęściej to sprawia, że pacjent kieruje się do urologa czy stosuje suplementy wspierające potencję. Tymczasem okazuje się, że problemy ze sprawnością seksualną nie mają związku z wiekiem czy ze spadkiem testosteronu, ale z uszkodzeniem mikrokrążenia, które w układzie seksualnym jest decydujące dla mężczyzn. To pierwszy sygnał – podkreśla ekspert.

2.2. Problemy z oczami

Nadciśnienie może się także manifestować przez bóle oczu – występujące wraz z bólem głowy, a niekiedy jako jedyny objaw. Wówczas chorzy opisują to jako dokuczliwe drapanie czy kłucie pod powiekami. To symptom tzw. retinopatii nadciśnieniowej, która jest skutkiem uszkodzenia siatkówki oka. To jednak nie wszystko.

- Może pojawić się pogorszenie wzroku. Ma to związek z uszkodzeniem naczyń siatkówki przez wysokie ciśnienie krwi – przyznaje dr Chudzik.

2.3. Problemy z nerkami

- Kiedyś przyjmowało się, że nadciśnienie jest chorobą osób starszych. Dziś tempo życia, większa liczba osób otyłych, spożywanie dużych ilości produktów wysokoprzetworzonych, obfitujących w konserwanty i sól, powoduje, że problem nadciśnienia dotyczy coraz młodszej grupy pacjentów – przyznaje kardiolog.

Dodaje również, że są osoby, u których nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Mimo to skutki są poważne: uszkodzenie naczyń nerek, co z kolei staje się przyczyną niewydolności tego narządu.

- Ale tego również nie widzimy, to wychodzi dopiero podczas badań. Stąd bardzo częste apele kardiologów o systematyczne kontrolowanie ciśnienia – tłumaczy ekspert.

2.4. Przełom nadciśnieniowy – groźny stan, osobliwe objawy

Gdy nagle dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi, może pojawić się drętwienie i mrowienie w kończynach. Towarzyszą temu nierzadko bóle w klatce piersiowej czy duszność, ale też poczucie dezorientacji. Choć tzw. przełom nadciśnieniowy zdarza się rzadko, nie wolno go bagatelizować.

- To bardzo duży wzrost ciśnienia krwi – powyżej 180 mm/Hg, który już zagraża życiu. Może doprowadzić do udaru mózgu czy zawału serca – przyznaje kardiolog.

2.5. Szumy uszne

Pulsujący lub dudniący szum uszny i wrażenie bicia serca w uchu mogą wskazywać na szereg zaburzeń neurologicznych, ale też na wysokie ciśnienie. Ucho środkowe i wewnętrzne są bardzo wrażliwymi barometrami naszego ciśnienia krwi i szybko reagują na zmiany.

Dr Chudzik zwraca uwagę, że to zaburzenia w małych naczyniach układu słuchowego odpowiadają niekiedy za zgłaszane przez pacjentów szumy czy wręcz dzwonienie w uszach.

2.6. Inne nietypowe dolegliwości

Czy to zamyka listę osobliwych dolegliwości, za które może odpowiadać nadciśnienie? Okazuje się, że nie. Inne symptomy nadciśnienia, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • uporczywy, niezwiązany z żadną infekcją kaszel,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • wahania nastroju, rozdrażnienie,
  • zaburzenia snu – zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność, a nawet chrapanie.

3. Komu grozi nadciśnienie?

Dr Chudzik, zwracając uwagę, że nadciśnienie nie jest już chorobą seniorów, ostrzega, że na baczności powinni się mieć nawet 30- i 40-latkowie. Co istotne, wśród osób zagrożonych nadciśnieniem znajdują się nie tylko osoby otyłe, unikające aktywności fizycznej czy sięgające po używki.

- Widzimy duży procent nadciśnienia wtórnego. Sprzyjają temu zaburzenia hormonalne, ale też uważać powinni ci, którzy intensywnie ćwiczą na siłowni, nierzadko zażywając sterydy i inne środki o podobnym działaniu, które mogą powodować wzrost ciśnienia - tłumaczy dr Chudzik.

Ekspert dodaje, że dodatkowo niemały procent pacjentów to osoby z gruczolakami nadnerczy, guzami nadnerczy, powodującymi często wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza