Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Modelka ostrzega: pędzle do makijażu mogą powodować infekcje

Większość z nas myśli o modelkach jako o osobach, które mają fascynujące życie - fantazyjne stroje, tropikalne podróże, lśniące włosy i piękny makijaż – czego chcieć więcej?

Zawsze powinniśmy sprawdzać, czy pędzle, których używamy do makijażu, są czyste
Zawsze powinniśmy sprawdzać, czy pędzle, których używamy do makijażu, są czyste (123RF)

1. Makijaż może nam poważnie zaszkodzić

Ale jednej modelce zawód ten przyniósł więcej szkody niż pożytku – doprowadził do zakażenia oka gronkowcem.

"Modele mają się dobrze przez większość czasu [...], jednak zawsze istnieje ryzyko zdrowotne i  zarówno osoby pracujące w tym zawodzie, jak i ludzie, którzy robią im makijaż, często nie są tego do końca świadomi” - pisze Anthea Page z Australii na Instagramie.

Page zauważyła w swoim poście, że widziała wiele niehigienicznych praktyk - i rozmawiała o tym z makijażystami, ale nadal denerwuje się infekcjami.

"Celem mojego przesłania nie jest krytyka kobiety, której ufałem odnośnie zdrowia skóry i oczu, ale podniesienie świadomości znaczenia praktyk higienicznych wśród makijażystów" - pisała.

Dr Jane Edmond, okulista praktykujący w Teksasie i rzeczniczka Amerykańskiego Stowarzyszenia Okulistycznego, zauważa, że można doświadczyć szeregu infekcji spowodowanych podrażnieniem oczu za sprawą makijażu, w tym bakteryjnego zapalenia spojówek, zapalenia powiek, a nawet zakażenia rogówki, które może doprowadzić do utraty wzroku.

"Większość środków do makijażu oczu zawiera konserwanty, które mają chronić przed zakażeniami, ale czas ich działania to ok. cztery miesiące. Większość z nas ma przeterminowane tusze w szufladach" - zauważa Edmond.

2. Ostrożność jest najważniejsza

Chociaż doprowadzenie do infekcji za pomocą przeterminowanego tuszu jest mało prawdopodobne, mogą nam zaszkodzić wszystkie produkty używane przez kobiety do stworzenia makijażu.

Na przykład, jeśli podchodzimy do stoiska z kosmetykami, nawet jeśli używamy czystego testera do jenorazowego użytku, jak szczoteczki do tuszu do rzęs, inna osoba mogła wielokrotnie zanurzyć swoją szczoteczkę jednorazowego użytku w opakowaniu. Edmond zaleca zachować szczególną ostrożność przy testowaniu produktów do makijażu oczu.

Zobacz także

Jeśli chodzi o makijaż wykonany przez profesjonalnego artystę, Edmond zauważa, że u każdego klienta powinien być używany nowy aplikator oraz produkty kosmetyczne. Jeśli obawisz się, przynieś swoje własne apliktory i niech makijażysta korzysta z nich.

"Sprawdź, czy wszystko zostało oczyszczone standardowo, nawet jeśli ktoś drwi z twoich obaw. To nie jest pierwszy raz, kiedy mam problemy zdrowotne po brudnych pędzlach do makijażu i niestety w moim fachu wątpię, że będzie ostatni, ale musisz zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z zestawami do makijażu, żebyś mógł być zdrowy i bezpieczny” - pisze Page.

Dodatowo przynajmniej raz w miesiącu należy poświęcić czas, aby oczyścić swoją tworz szczotką, aby usunąć dodatkowy brud, olej i bakterie, będące w kontakcie ze skórą i oczami. Wreszcie, jeśli uważasz, że rozwinęło się zakażenie, należy skontaktować się od razu z okulistą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza