Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Mocznik w moczu – wskazania, opis badania, norma

Badanie mocznika w moczu jest jednym z oznaczeń podczas wykonywania badań moczu. Mocznik w moczu jest zazwyczaj stosowany do określenia chorób nerek i zawartości białka w organizmie. Kto powinien wykonywać badanie mocznika w moczu? Jak przebiega badanie i czy jest drogie?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Mocznik w moczu – charakterystyka

Mocznik jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie obecny jest w organizmie. Powstaje w czasie przemiany białek i jest wydalany z organizmu w czasie pocenia się oraz w największych ilościach z moczem.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy...

zobacz galerię

Badanie moczu i badanie krwi są jednymi z najczęstszych wykonywanych i podstawowych badań, które zleca lekarz. W wynikach badań moczu oznaczone jest bardzo wiele parametrów, dzięki którym lekarz ma możliwość wykrycia nieprawidłowości chorobowych u pacjenta. Bardzo często poziom mocznika określany jest w surowicy krwi.

Poziom mocznika w moczu uzależniony jest od wydalania przez nerki poszczególnych substancji. Właśnie przez ten narząd mocznik jest wydalany niemalże w całości, dlatego to właśnie w nerkach jest go najwięcej.

2. Mocznik w moczu – wskazania

Badanie mocznika w moczu jest wykonywane w celu sprawdzenia poziomu białka w organizmie, mogą go mieć więcej osoby będące na diecie wysokobiałkowej. Dzięki badaniu mocznika w moczu pacjent ma pewność czy jego nerki pracują właściwie.

U osób, które są w trakcie dializ, wykonanie badania mocznika w moczu jest badaniem rutynowym mającym na celu sprawdzenie, czy leczenie przynosi należyte rezultaty. Co do przeciwwskazań do wykonania badania mocznika w moczu, to żadne nie istnieją.

3. Mocznik w moczu – opis badania

Ze względu na to, iż mocznik jest jednym z oznaczeń w ogólnym badaniu moczu, to wykonanie badania nie należy do skomplikowanych. Powinno się wykonać poranną toaletę i podmyć miejsca intymne. Oddając mocz, należy pamiętać, że pierwszy mocz należy oddać do toalety, a resztę wlać do specjalnego, sterylnego pojemnika.

Taką próbkę moczu należy z rana zanieść do laboratorium. Jeżeli badanie zleci lekarz, to powinien wytłumaczyć czy należy odstawić na czas wykonywania badania jakiekolwiek leki, czy suplementy. Badanie można wykonać bez skierowania, wtedy będzie to badanie odpłatne. Koszt badania mocznika w moczu wynosi około 10 złotych.

4. Mocznik w moczu – norma

Norma mocznika w moczu wynosi 12-20g/ 24 godz., wartości mniejsze lub większe mogą świadczyć o nieprawidłowościach organizmu. Obniżone stężenie mocznika w moczu może świadczyć o:

 • niedożywieniu;

 • ciąży;

 • małej ilości spożywanego białka;

 • nadmiernym wydzielaniu moczu;

 • chorobach wątroby.

Wysokie stężenie mocznika w moczu może świadczyć o:

 • odwodnieniu;

 • nieprawidłowej pracy nerek;

 • nadmiernej ilości spożywanego białka;

 • spadku przepływu nerkowego.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli wartość mocznika w moczu jest za niska albo za wysoka, to najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista jest w stanie powiedzieć jaką chorobę zwiastuje dana nieprawidłowość, a także zlecić odpowiednie leczenie. Jeżeli lekarz podejrzewa występowanie poważniejszych chorób, to najprawdopodobniej zleci wykonanie także innych istotnych badań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza