Trwa ładowanie...

Mniej ufamy lekarzom

Zaufanie Polaków do lekarzy zmniejsza się regularnie od kilku lat. A poprawna relacja medyk – pacjent jest istotna by leczenie było skuteczne. Co na to medycy?

Zobacz film: "Naturalna odporność organizmu"

1. Najbardziej ufamy strażakom

Organizacja non profit GfK Verein opublikowała raport "Zaufanie do zawodów". Sprawdzono jakim przedstawicielom zawodów ufamy najbardziej. Raport dotyczył 30 profesji.

Przeprowadzono 30 tys. wywiadów w 27 krajach. Wnioski? Polacy w 2015 r. mniej ufali lekarzom i nauczycielom, niż rok wcześniej, w 2014 r. Najbardziej cenili strażaków.

"New England Journal of Medicine" opublikował również dane z badania dotyczącego poziomu zaufania, jakim społeczeństwo darzy personel medyczny. Badanie prowadzono w latach 2011 -2013. Niestety, Polska nie wypadła najlepiej. Zajęliśmy ostatnie miejsce w rankingu.

W badaniu brano pod uwagę dwa parametry, zaufanie do lekarzy i indywidualne zadowolenie z leczenia. Najmniej zadowoleni ze służby zdrowia oprócz Polski byli mieszkańcy Bułgarii i Rosji.

Z wizyt lekarskich zadowolonych było jedynie 23 proc. naszego społeczeństwa.

Przeczytaj koniecznie

2. Powodów jest kilka

Poziom zaufania do lekarzy w Polsce spada regularnie od kilku lat. Zdaniem Marka Stankiewicza, rzecznika prasowego Lubelskiej Izby Lekarskiej, pacjenci utożsamiają lekarzy z opieką medyczną, z systemem, który nie działa właściwie.

  • Ministerstwo wprowadza reformy, zmiany, poprawki do ustaw, a tak naprawdę nie widać pozytywnych efektów dla pacjenta. Kolejki do badań i diagnostyki od lat nie zmieniają się – wyjaśnia serwisowi WP abcZdrowie Marek Stankiewicz.

W społeczeństwie istnieje także negatywny obraz lekarza, który myśli tylko o pieniądzach, więc emigruje z kraju. - _Społeczeństwo chce, by medycy traktowali swoją pracę jak misję, z drugiej strony oczekują od nich skuteczności w działaniu i profesjonalizmu. Dziwią się, też, że chcą zarabiać i godnie żyć. Dzisiejszy system niestety nie służy nie tylko pacjentowi, ale i lekarzowi  - _wyjaśnia Stankiewicz.

Z kolei Małgorzata Stokowska-Wojda, z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych uważa że opinia, o tym że lekarzom zależy tylko na pieniądzach jest krzywdząca. - Polska ochrona zdrowia nie jest stabilna. Lekarz nie wie, co go czeka za dwa, trzy lata, jakie szybkie i nieprzemyślane ustawy wejdą w życie. Trudno mieć do lekarzy pretensje, że chcą pracować za granicą w normalnych warunkach – wyjaśnia.

Dr Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego jest przekonany, że negatywny obraz lekarza utrwalają w społeczeństwie nie tylko politycy, ale i media. - Rocznie w Polsce mamy 8 milionów hospitalizacji. Media natomiast pokazują niewielki procent negatywnych sytuacji, rozpisują się o błędach, pomyłkach medycznych. To jeden z powodów, dla których zaufanie do medyków maleje. Omijają te pozytywne.

3. Ufamy lekarzom rodzinnym

Dieta antyalergiczna
Dieta antyalergiczna [13 zdjęć]

Uporczywe bóle głowy, mięśni, gardła czy żołądka to niekoniecznie sygnały choroby. W zlikwidowaniu tych

zobacz galerię

Medycy jednak ostrożnie podchodzą do wszelkich raportów. Według nich poziom zaufania do lekarzy, szczególnie rodzinnych jest wyższy niż wynika z niektórych badań.

  • Pacjenci lubią swoich lekarzy rodzinnych. Bo większość problemów zdrowotnych mogą u nich rozwiązać. Ale nie tylko. Ufają im. Pacjent, który leczy się w tej samej przychodni od lat nie jest anonimowy. Nie czuje się obco. To mówią liczne sondaże  – podkreśla dr Twardowski.

4. By lekarz wysłuchał

Zaufanie i dobra komunikacja to podstawa, by leczenie było skuteczne. Uczelnie medyczne prowadzą dla lekarzy kursy z tzw. umiejętności miękkich, czyli jak rozmawiać z chorym, jak wzbudzić jego zaufanie. Od trzeciego roku studiów przyszli lekarze mają kontakt z pacjentem.

  • To jest ważne w edukacji lekarzy. Pojawia się jednak pytanie - czy można się tego nauczyć? Niektóre umiejętności człowiek ma wrodzone. Dobra relacja lekarz - pacjent, to proces bardzo złożony - tłumaczy dr hab. Marzena Samardakiewicz, psychoonkolog.

- Dla pacjenta ważne jest, by lekarz poświęcił mu czas. Wysłuchał go, próbował zrozumieć jego sytuację. Nie tylko go zbadał i przepisał leki. Istotne jest nawet to, czy pacjent może swobodnie zadawać pytania lekarzowi – twierdzi Samardakiewicz.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza