Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Młode osoby przyjmują za dużo paracetamolu

Jeszcze niedawno Narodowy Uniwersytet w Singapurze (NUS) wykazał w swoich badaniach, że niektórzy ludzie przypadkowo przyjmują zbyt dużo paracetamolu. Dawki są przekraczane do tego stopnia, że ludzie ci mogą trafić na oddział ratunkowy.

Według badania połowa tych osób to młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat. Większość z nich brała lek na ból głowy (57,9 proc.). Nie należy przyjmować więcej niż 4 g paracetamolu dziennie.

Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem bez recepty. Najpopularniejszym lekiem zawierającym paracetamol jest Panadol.

Poza tym, że przyczynia się do łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, paracetamol jest również składnikiem leków wieloskładnikowych, które leczą przeziębienia i grypy.

Paracetamol jest bardzo popularnym lekiem przeciwbólowym i składnikiem leków wieloskładnikowych, co sprzyja przedawkowaniu
Paracetamol jest bardzo popularnym lekiem przeciwbólowym i składnikiem leków wieloskładnikowych, co sprzyja przedawkowaniu (Shutterstock)

"Można przyjmować kilka z tych produktów w tym samym czasie dla złagodzenia objawów, gdy ma się przeziębienie" - powiedział dr Grant Sklar, współautor badania, które zostało opublikowane w ubiegłym roku w Singapurze internetowym wydaniu "Medical Journal".

"To może doprowadzić do przypadkowego przedawkowania paracetamolu, jeśli nie czyta się etykiety i listy składników" - dodaje dr Sklar.

Na potrzeby badań naukowcy dokonali przeglądu dokumentacji medycznej 177 pacjentów w wieku od 18 do 75 lat, którzy byli hospitalizowani po zażyciu zbyt dużej ilości paracetamolu w okresie od stycznia 2011 do grudnia 2013 roku.

Przedawkowanie paracetamolu występuje głównie u młodych dorosłych, którzy świadomie zażywają lek, co sugeruje, że świadczeniodawcy powinni lepiej informować pacjentów na temat prawidłowego przyjmowania leku.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Badania wskazują na brak świadomości odnośnie zalecanych dawek paracetamolu i potencjalnej toksyczności związanej ze spożyciem nadmiernej ilości paracetamolu.

W badaniu średnia dawka paracetamolu wynosiła 10 g, ale nie każdy przyjął tę ilość naraz.

Jedna osoba na 10 spożyła zbyt wiele leku w ciągu dwóch godziny, a takie stopniowe przyjmowanie wciąż może powodować skutki przedawkowania.

Ośmiu na 10 pacjentów biorących udział w badaniu cierpiała na nudności lub wymioty, natomiast ponad połowa doświadczyła też bóli brzucha i zawrotów głowy.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Przedawkowanie paracetamolu może powodować uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć.

Dr Soong, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że kolejnym czynnikiem, który może wyjaśnić, dlaczego młodzi ludzie przypadkowo przedawkowują lek, może być to, że przyjmują go od dzieciństwa, dlatego postrzegają go jako stosunkowo bezpieczny lek, ponieważ może być podawany niemowlętom i dzieciom.

W badaniu 76,3 proc. przypadków przypadkowego przedawkowania wymagało podania antidotum, czyli N-acetylocysteina (NAC), aby zapobiec toksycznemu działaniu leku na wątrobę.

Większość pacjentów była przyjęta do szpitala średnio w ciągu 4,2 godziny po zażyciu zbyt dużej ilości paracetamolu. Większość przypadków pojawiła się w ciągu siedmiu godzin po spożyciu.

ZOBACZ TAKŻE:

To pozwoliło lekarzom, aby rozpocząć podawanie NAC w odpowiednim czasie. Leczenie jest bardzo skuteczne w zapobieganiu poważnym uszkodzeniom chemicznym wątroby, gdy podaje się je w ciągu pierwszych ośmiu godzin.

Kobiety częściej niż mężczyźni celowo przedawkowują paracetamol (75 proc.).

"Ogólnie rzecz biorąc, opublikowane dane lokalne sugerują, że kobiety mają tendencję do używania mniej brutalnych środków w czasie prób samobójczych, podczas gdy mężczyźni mają tendencję do korzystania z bardziej gwałtownych lub śmiertelnych środków" - powiedział współautor dr Christina Tan, która był doktorantką dr Sklara, gdy robił badania.

Badanie wykazało również, że niezamierzone przedawkowanie zazwyczaj wiąże się z gorszym skutkiem dla pacjentów.

Dr Sklar powiedział, że ci, którzy cierpieli z powodu przypadkowego przedawkowania, mogą szukać pomocy później, co powoduje więcej szkód w ich ciele.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza