Trwa ładowanie...

Miopatia – charakterystyka, objawy, rodzaje, leczenie

Miopatia to stan chorobowy mięśni, który je osłabia w efekcie prowadząc do zaniku. Miopatie dzielimy na wodzone i nabyte. Choroba jest nieuleczalna i wymaga intensywnej rehabilitacji.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na mięśnie?"

spis treści

1. Charakterystyka miopatii

Miopatia to ogół chorób mięśni, które wynikają ze stanów zapalnych. Jest nieuleczalna. Powody rozwoju miopatii nie są jasne, jednak choroba wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, wadami wrodzonymi, infekcjami bakteryjnymi lub nadużywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Zmiany chorobowe w miopatii atakują pierwotna tkankę mięśniową, co prowadzi do osłabienia i zaburzenia napięcia mięśni. Efektem degradacji jest częściowy lub całkowity ich zanik. Medycyna wyróżnia kilka typów miopatii, w zależności od objawów i czynników rozwoju stanów zapalnych.

2. Miopatia wrodzona

Miopatia dzieli się na dwie podstawowe grupy: miopatie wrodzoną i nabytą. Miopatia wrodzona zawsze jest uwarunkowana genetycznie. Chorują całe pokolenia, albo tylko męska część drzewa genealogicznego, jeśli miopatia sprzęża się z chromosomem X, czyniąc kobiety nosicielkami.

Miopatia wrodzona bywa, ale nie musi być dziedziczona. Mutacje genów w okresie płodowym mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania mięśni, które uaktywniają się przez całe życie, w okresie dziecięcym opóźniając naukę siadania i chodzenia, w podeszłym wieku uniemożliwiając wejście po schodach i silne bóle mięśni.

W miopatii dziecięcej pojawia się też szybko postępujące skrzywienie kręgosłupa i częste infekcje.

Albinizm – bielactwo wrodzone
Albinizm – bielactwo wrodzone [6 zdjęć]

Angelina d'Auguste, fotografik z Nowego Jorku, wykonała sesję zdjęciową osobom dotkniętym albinizmem....

zobacz galerię

3. Miopatia mitochondrialna

Miopatia mitochondrialna atakuje mitochodndrium odpowiedzialne za wytwarzanie energii dla komórek ciała, kontrolowanie ich działania, obumieranie i odtwarzanie.

Miopatia mitochondrialna jest również nazywana zespołem Leigha, najczęściej dziedziczonym z matki na córkę. Uaktywnia się między 8. a 12. rokiem życia dziecka i daje często mylące objawy.

Miopatia mitochondrialna może wiązać się z anoreksją, nawracającymi wymiotam, utrudnieniem przełykania, napadami hiperwentylacji, cofaniem w rozwoju, zarówno fizycznym jak i psychicznym i osłabieniem mięśni.

Miopatia tego typu to także błądzenie wzrokiem, nienaturalne, niezamierzone wykręcanie kończyn i deficyty umysłowe.

4. Miopatia polekowa i poalkoholowa

Drugą grupę miopatii stanowią choroby nabyte. Mogą wynikać ze stanów zapalnych, zaburzeń endokrynologicznych lub przyjmowania leków i narkotyków.

Penicylina, statyny, fibraty, leki przeciwkrwotoczne i przeciwpadaczkowe, przeciwpasożytnicze i stosowane w zakażeniu HIV, amfetamina, a także alkohol są głównymi winowajcami miopatii nabytych. Ten rodzaj miopatii daje objawy w postaci symetrycznego osłabienia mięśni rąk, nóg i tułowia. Pojawiają się też bóle mięśni i sztywność.

5. Jak skutecznie leczyć schorzenie?

Najważniejszą kwestią w leczeniu miopatii jest rehabilitacja. Choroba jest nieuleczalna, dlatego jedynym ratunkiem jest pobudzanie mięśni do pracy, by nie doprowadzić do ich całkowitego zaniku.

W późniejszych etapach choroby stosuje się również leki na bazie acetazolamidu, chlorotiazydu i spironolaktonu. Mimo trwających prób wynalezienia skutkującej terapii, uważa się, że kluczem jest zachowanie ruchomości ciała i dbanie o formę mięśni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza