Trwa ładowanie...

Minimalistyczne buty mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji w czasie biegania

Avatar placeholder
18.04.2019 09:08

Nowe badanie przeanalizowało zależności pomiędzy rodzajem obuwia a wzorcem lądowania stopy na podłożu.

Badacze porównali, jak szybko działa siła, nazywana wskaźnikiem obciążenia stopy, gdy stopy biegaczy uderzają o ziemię, co bezpośrednio wpływa na wzrost ryzyka urazów.

Badanie obejmujące 29 biegaczy wykazało istotnie niższe siły lądowania u tych, którzy nosili tzw. minimalistyczne buty do biegania i lądowali na śródstopiu, w porównaniu do ludzi w normalnych butach do biegania z amortyzacją, niezależnie od tego, czy lądowali oni na pięcie czy na śródstopiu.

Główny autor badania, dr Hannah Rice z Uniwersytetu Exeter, powiedziała, że bardzo wielu ludzi biega, aby zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, ale około trzy czwarte biegaczy zwykle doznaje kontuzji w ciągu roku.

Aby im zapobiec, najłatwiej zmienić obuwie, jednak wielu biegaczy nadal popełnia błędy w czasie dokonywania takiego zakupu.

Wybór odpowiedniego obuwia ma ogromny wpływ na ryzyko kontuzji
Wybór odpowiedniego obuwia ma ogromny wpływ na ryzyko kontuzji (Shutterstock)

"To badanie pokazuje, że bieganie w butach minimalistycznych i lądowanie na śródstopiu obniża wskaźnik obciążenia i dzięki temu zmniejsza ryzyko kontuzji" - tłumaczy Rice.

Popularność biegania wśród ludzi nadal rośnie, a badania mające na celu zmniejszenie wysokiej częstotliwości występowania urazów związanych z bieganiem trwają już od dziesięcioleci, ale wskaźniki kontuzji nie spadły.

Współcześni biegacze w obuwiu z amortyzacją mają tendencję do lądowania na pięcie, czyli uderzają w tył stopy, a ci, którzy biegają bez amortyzacji, częściej lądują na śródstopiu, czyli dochodzi do uderzenia w przód stopy.

Osoby, które lądują na pięcie, doświadczają nagłej pionowej siły uderzenia za każdym razem, gdy stopa wyląduje na ziemi.

ZOBACZ TAKŻE:

Tej siły uderzenia nie ma, gdy ktoś biega w butach bez amortyzacji i ląduje na śródstopiu, ale poprzednie badania wykazały, że siły działające od przodu, tyłu i z boków mogą być wyższe w przypadku lądowania na śródstopiu, co oznacza, że całkowita siła uderzenia może być podobna.

Całkowita siła uderzenia stopy wydaje się podobna, jeśli nosisz nowoczesne buty do biegania z amortyzacją.

Dr Rice powiedziała, że to zdaje się sugerować, że dla biegaczy w tradycyjnych butach do biegania z amortyzacją wzorzec uderzenia stóp o podłoże może nie mieć wpływu na ryzyko urazu.

"Mamy jednak podejrzenia, że nie odnosi się to do biegaczy, którzy regularnie korzystają z minimalistycznych butów, które nie posiadają amortyzacji, którą zapewnia tradycyjne obuwie do biegania" - dodaje.

"Nasze badanie wykazało, że przyzwyczajenie do lądowania na śródstopiu w butach pozbawionych amortyzacji sprawia, że lądujemy z niższym wskaźnikiem obciążenia, a to może pozytywnie wpływać na zmniejszanie ryzyka kontuzji" - mówi.

Każda zmiana obuwia lub wybór innego wzorca lądowania stopy powinien się odbywać stopniowo, zgodnie z wytycznymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Minimalistyczne buty mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji w czasie biegania
Minimalistyczne buty mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji w czasie biegania (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza